V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Schválení elektronické evidence tržeb senátem

22.3.2016

Senátoři již schválili zákon o elektronické evidenci tržeb. Ministerstvo financí si od tohoto opatření slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny ročně. Elektronická evidence tržeb by také měla napomoci konkurenčními prostředí, aby poctiví podnikatelé dokázali konkurovat těm, kteří neplatí daně. Zákon už jen musí podepsat prezident a již by mohl začít platit od prosince 2016 pro ubytovací stravovací služby.

Kromě tohoto zákona senát i schválil návrh na snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 % na 15 % (s výjimkou alkoholických nápojů) a jednorázovou slevu na dani. Česká republika se tak zařadí mezi většinu zemí Evropské unie, kde již několik z forem elektronické evidence tržeb funguje. Český model by dle slov ministra financí Andreje Babiše měl patřit k nejmodernějším a pro podnikatele nejlevnějším díky využití technologií běžně dostupných.

Po dokončení legislativní procesu zákona o evidenci tržeb bude probíhat sedmiměsíční lhůta, během které bude vybudováno a otestováno technické řešení systému. Měsíc před spuštěním zákona bude spuštěn pilotní provoz, kdy bude vybudováno a otestováno technické řešení systému.

„Zavedením elektronické evidence tržeb bude případné podvodné jednání podnikatele pro Finanční správu i zákazníka snadno rozpoznatelné. Systém e-tržeb umožní efektivněji zacílit kontroly tam, kde se projeví nesrovnalosti, a nezdržovat poctivé podnikatele zbytečnými kontrolami,“ tvrdí Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy ČR.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl nesouhlasí ani s náklady podnikatelů na provoz elektronických pokladen. „Zákonem bychom přenesli náklady ze státu na subjekt. Z mého pohledu by bylo logické, aby zařízení nakoupil a provozoval stát. Lidé by je pak museli využívat,“ navrhl. Obává se i ochrany dat a soukromí.

I pravicová opozice se zákona obává a poukazuje na to, že daňové úniky mají na svědomí spíše velké firmy než drobní podnikatelé. „Není pravda, a potvrdil to ministr financí Chorvatska, že by tam došlo ke zlepšení výběru daní. Není pravda, že podnikatelé a živnostníky EET nijak neohrozí. Ve zmiňovaném Chorvatsku zaniklo asi 20 tisíc živností,“ uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.  Opozice chce ještě zákon napadnout u Ústavního soudu. Stížnost lze ovšem podat až začne norma platit. Opozice je přesvědčena, že koalice při prosazování normy porušila jednací řád Poslanecké sněmovny, když ukončila rozpravu a dále o návrhu zákona hlásila i přes nesouhlas opozice.