INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Schválení elektronické evidence tržeb senátem

22.3.2016

Senátoři již schválili zákon o elektronické evidenci tržeb. Ministerstvo financí si od tohoto opatření slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny ročně. Elektronická evidence tržeb by také měla napomoci konkurenčními prostředí, aby poctiví podnikatelé dokázali konkurovat těm, kteří neplatí daně. Zákon už jen musí podepsat prezident a již by mohl začít platit od prosince 2016 pro ubytovací stravovací služby.

Kromě tohoto zákona senát i schválil návrh na snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 % na 15 % (s výjimkou alkoholických nápojů) a jednorázovou slevu na dani. Česká republika se tak zařadí mezi většinu zemí Evropské unie, kde již několik z forem elektronické evidence tržeb funguje. Český model by dle slov ministra financí Andreje Babiše měl patřit k nejmodernějším a pro podnikatele nejlevnějším díky využití technologií běžně dostupných.

Po dokončení legislativní procesu zákona o evidenci tržeb bude probíhat sedmiměsíční lhůta, během které bude vybudováno a otestováno technické řešení systému. Měsíc před spuštěním zákona bude spuštěn pilotní provoz, kdy bude vybudováno a otestováno technické řešení systému.

„Zavedením elektronické evidence tržeb bude případné podvodné jednání podnikatele pro Finanční správu i zákazníka snadno rozpoznatelné. Systém e-tržeb umožní efektivněji zacílit kontroly tam, kde se projeví nesrovnalosti, a nezdržovat poctivé podnikatele zbytečnými kontrolami,“ tvrdí Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy ČR.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl nesouhlasí ani s náklady podnikatelů na provoz elektronických pokladen. „Zákonem bychom přenesli náklady ze státu na subjekt. Z mého pohledu by bylo logické, aby zařízení nakoupil a provozoval stát. Lidé by je pak museli využívat,“ navrhl. Obává se i ochrany dat a soukromí.

I pravicová opozice se zákona obává a poukazuje na to, že daňové úniky mají na svědomí spíše velké firmy než drobní podnikatelé. „Není pravda, a potvrdil to ministr financí Chorvatska, že by tam došlo ke zlepšení výběru daní. Není pravda, že podnikatelé a živnostníky EET nijak neohrozí. Ve zmiňovaném Chorvatsku zaniklo asi 20 tisíc živností,“ uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.  Opozice chce ještě zákon napadnout u Ústavního soudu. Stížnost lze ovšem podat až začne norma platit. Opozice je přesvědčena, že koalice při prosazování normy porušila jednací řád Poslanecké sněmovny, když ukončila rozpravu a dále o návrhu zákona hlásila i přes nesouhlas opozice.