INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Řady nespolehlivých plátců DPH se rozšířily

17.12.2015

V listopadu vzrostl počet nespolehlivých plátců o 713 firem na celkový počet 3 097. Jedná se o největší meziměsíční přírůstek od spuštění registru, který funguje přes dva roky.  Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze a Jihomoravském kraji. Téměř polovina nespolehlivých plátců tvoří menší společnosti s tržbami do deseti miliónů korun.

Nespolehlivým plátcem DPH je firma, která ohrozila veřejný zájem tím, že jí úřady neuznaly uplatňovaný nárok na odpočet daně a vyměřily jí daň jinak, než bylo uvedeno v jejím podaném daňovém přiznání k DPH.  Pokud bude snížen plátcem uplatnění odpočet daně minimálně o 500 000 korun, dochází dle Generálního finančního ředitelství k ohrožení veřejného zájmu. Stejná částka platí i pro dluhy na DPH, které má podnikatel alespoň tři měsíce.

Za nespolehlivou je považována i ta firma, která je podezřelá z účasti na podvodu, či opakovaně nepodává povinná podání k DPH ani na základě výzvy správce daně, a to dvakrát v období dvanácti měsíců bez řádného odůvodnění. Od letošního roku se lze dostat na černý list nespolehlivých plátců i tím, že při registraci k DPH uvede podnikatel nepravdivý údaj ohledně skutečného (reálného) sídla.

„Naše statistiky ukazují, že počet nespolehlivých plátců DPH od března letošního roku stále dynamicky roste. Z pohledu právní formy je nejvíce nespolehlivých plátců DPH mezi evropskými společnostmi, společnostmi s ručením omezeným a družstvy,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

V České republice je k platbě DPH přihlášeno zhruba 205 000 firem a více než 264 000 živnostníků. Jak již bylo uvedeno, mezi největší hříšníky patří malé firmy a nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze (36,5 %) a Jihomoravském kraji (21,3 %).