V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Řady nespolehlivých plátců DPH se rozšířily

17.12.2015

V listopadu vzrostl počet nespolehlivých plátců o 713 firem na celkový počet 3 097. Jedná se o největší meziměsíční přírůstek od spuštění registru, který funguje přes dva roky.  Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze a Jihomoravském kraji. Téměř polovina nespolehlivých plátců tvoří menší společnosti s tržbami do deseti miliónů korun.

Nespolehlivým plátcem DPH je firma, která ohrozila veřejný zájem tím, že jí úřady neuznaly uplatňovaný nárok na odpočet daně a vyměřily jí daň jinak, než bylo uvedeno v jejím podaném daňovém přiznání k DPH.  Pokud bude snížen plátcem uplatnění odpočet daně minimálně o 500 000 korun, dochází dle Generálního finančního ředitelství k ohrožení veřejného zájmu. Stejná částka platí i pro dluhy na DPH, které má podnikatel alespoň tři měsíce.

Za nespolehlivou je považována i ta firma, která je podezřelá z účasti na podvodu, či opakovaně nepodává povinná podání k DPH ani na základě výzvy správce daně, a to dvakrát v období dvanácti měsíců bez řádného odůvodnění. Od letošního roku se lze dostat na černý list nespolehlivých plátců i tím, že při registraci k DPH uvede podnikatel nepravdivý údaj ohledně skutečného (reálného) sídla.

„Naše statistiky ukazují, že počet nespolehlivých plátců DPH od března letošního roku stále dynamicky roste. Z pohledu právní formy je nejvíce nespolehlivých plátců DPH mezi evropskými společnostmi, společnostmi s ručením omezeným a družstvy,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

V České republice je k platbě DPH přihlášeno zhruba 205 000 firem a více než 264 000 živnostníků. Jak již bylo uvedeno, mezi největší hříšníky patří malé firmy a nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze (36,5 %) a Jihomoravském kraji (21,3 %).