INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Průměrná mzda se vyšplhala na 36 144 korun

17.3.2020

Dle Českého statistického úřadu v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla průměrná mzda meziročně o 6,7 procenta na 36 144 korun. Je to o 2 274 korun více než o rok dříve. Po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,6 procenta. Růst platů ve sledovaném období statistici zaznamenali ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou těžby, kde mzda meziročně klesla o 0,4 procenta.

„V reálném vyjádření – tedy po očištění o inflaci – jde ale o nejslabší nárůst od roku 2015. To je znak toho, že Česko už je za vrcholem mzdového vzestupu,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Většina zaměstnanců ovšem na průměrnou mzdu nedosáhne, neboť její hodnotu zkreslují lidé s velmi vysokými příjmy. Proto je dobré uvést i medián, tedy prostřední hodnotu mezd. Ten stoupl v loňském posledním čtvrtletí meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun.

Růst mezd v průběhu roku 2019 zpomaloval. „Výraznou změnu však přinesl pro odvětví vzdělávání, kde se průměrný plat zvýšil meziročně o 12,5 procenta na 35 323 korun, čímž se dostal nad celkovou průměrnou mzdu,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

V Praze vzrostla mzda ve čtvrtém čtvrtletí na 44 237 korun. Při započtení inflace se průměrná mzda v Praze zvýšila o 2,3 procenta. Tento pomalejší nárůst je obvyklý, neboť výdělky v hlavním městě převyšují ostatní kraje s velkým odstupem. Nejblíže Praze je Středočeský kraj s průměrnou mzdou 36 829 korun. V Plzeňském a Jihomoravském kraj je průměrný výdělek nad 35 000 korun. Nejnižší mzdy pobírají lidé v Karlovarském kraji, kde hrubá mzda ve čtvrtém čtvrtletí stoupla na 31 811 korun.

„Vysoké rozdíly ve mzdách napříč Českou republikou vedou k migraci za prací. To se projevuje na realitním trhu vysokým růstem cen nemovitostí ve větších městech,“ komentoval jeden z aspektů růstu mezd hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Nejvyšší mzdy byly v loňském roce v peněžnictví a pojišťovnictví, kde lidé brali v průměru 59 296 korun měsíčně. Asi o 500 korun méně vydělávali zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech.  Dle Sdružení automobilového průmyslu průměrná měsíční mzda v tuzemském automobilovém průmyslu loni vzrostla o šest procent na 43 949 korun. V obchodě vzrostla průměrná mzda v roce 2019 o 6,4 procenta na 31 879 korun. Ve zpracovatelském průmyslu se zvýšila o šest procent na 33 561 korun. Naopak nejnižší mzdy vykazovalo ubytování, stravování a pohostinství, a to 19 990 korun.

S dalším zvýšením mzdy již nelze počítat. Menší podniky si už navyšování mezd nemohou moc dovolit. Soukromý sektor se musí připravit na další zhoršování makroekonomické situace v České republice i na zahraničních trzích, které současné šíření koronavirové nákazy ještě urychlí.