INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Prominutí záloh na silniční daň

30.3.2022

Vláda v reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině rozhodla o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Skončit má také povinnost přimíchávat biosložku do benzinu i nafty. Česká republika zároveň podle ministra dopravy Martina Kupky navrhne na evropské úrovni zrušení silniční daně pro vozidla nad 12 tun.

Podle premiéra Petra Fialy konec povinného přimíchávání biosložky kromě jiného umožní zemědělcům, aby více pěstovali například pšenici, které zřejmě bude v důsledku války na Ukrajině nedostatek.

Efektivita silniční daně a v letech 2018 až 2020 byla 4krát nižší než u ostatních daní. Ve sledovaných letech vybraly finanční úřady na silniční dani za jednu korunu výdajů v průměru 15 korun příjmů. Na všech ostatních daních vybrali za jednu korunu výdajů v průměru 68 korun příjmů.

Zrušení silniční daně by mělo drobným podnikatelům a firmám přinést roční úsporu ve výši 4,2 miliardy korun. Silniční daň se platila pětkrát ročně a díky zrušení se i sníží byrokracie. Ke zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní vozidla do 12 tun je ještě potřeba novela zákona o dani silniční, kterou má předložit ministerstvo financí. Pokud by se novela nestihla schválit, měly se už odpustit dubnové zálohy silniční daně za první čtvrtletí.

Je odsouhlaseno i odložení plateb daně z přidané hodnoty pro podnikatele v autodopravě do konce letošního října. O odložení platby DPH je třeba požádat na finančním úřadě a doložit splnění podmínky pro odložení, tedy být podnikatelem v dopravě. Čtvrtletní zálohy na silniční dani se po celý rok 2022 promíjí automaticky.

Dle vyjádření dopravců jsou ale opatření nedostatečná. Usilují o stanovení maximálních cen a následní snížení spotřební daně. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury by se mohla snížit spotřební daň alespoň u nafty. Vláda o tom bude ještě jednat. Nicméně evropská směrnice dovolí maximálně snížení o 1,50 koruny na litr.