INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Prominutí daně z přidané hodnoty u elektřiny a plynu

2.11.2021

Kvůli dramatickému zdražování elektřiny a plynu v České republice chce vláda novelu zákona, která má od začátku příštího roku umožnit snížit u energií sazbu daně z přidané hodnoty na nulu. K tomuto kroku ovšem potřebuje schválení Evropské unie.

Situaci ještě v poslední době zhoršil krach společnosti Bohemia Energy, kvůli kterému je nyní přibližně 900 tisíc domácností odkázáno na takzvané dodavatele poslední instance. Dodavatel poslední instance je nástroj, který chrání spotřebitele v případě úpadku dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Zálohy se ovšem zákazníkům zkrachovalých společností zvýšily často mnohonásobně. Důvodem jsou vysoké ceny na burze, za které musí dodavatelé poslední instance energie dokupovat.

Ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (ANO) chce zastropovat ceny energií u dodavatelů poslední instance. Maximální výše zálohy by měla být známa do 15. listopadu, poté by měl být zahájen zrychlený legislativní proces. Dalším nástrojem pro snížení dopadu růstu cen energií je sociální dávka v rámci mimořádné okamžité pomoci pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou.

Od listopadu do prosince letošního roku bude DPH u dodávek energie prominuto. Musí se jednat o zdanitelné plnění, které se uskutečnilo, nebo úplatu, u které byla povinnost přiznat daň a byla přijata v období od 1. listopadu 2021 do 31. prosince 2021. Osvobození od DPH by mělo připravit státní kasu měsíčně o 2,08 miliardy korun.

Prominutí DPH se ovšem u zákazníků promítne až v dalším roce v ročním zúčtování. „Prominutí DPH by se zákazníkům mělo projevit v okamžiku pravidelné fakturace, která probíhá u domácností jednou ročně,“ potvrdil tiskový mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
Některé domácnosti by měly dostat příspěvek jako kompenzaci za vysoké ceny energií. Kompenzaci od státu by měli získat domácnosti a další menší odběratelé elektřiny se spotřebou do tří megawatthodin. Stát by jim měl odpustit poplatky za obnovitelné zdroje, které činí 495 korun za MWh. Konkrétní výše osvobození vyjde ze spotřeby daného odběrného místa. Maximálně tedy osvobození může dosáhnout částky do 1 485 korun za rok.