INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Přehled zaměstnaneckých benefitů

3.10.2017

V dnešním článku se zaměříme na problematiku zaměstnaných benefitů. Zaměstnanecké benefity využívá většina firem. V současnosti poskytování benefitů hraje velkou roli při hledání práce.

V České republice se lze nejčastěji setkat s benefity:

  • Příspěvek na stravování (nejčastěji stravenky)
  • Mobilní telefon
  • Pružná pracovní doba
  • Vzdělávací kurzy
  • Týden dovolené navíc
  • Služební auto i pro soukromé účely

Dle průzkumu Aon Benefit Survey 2017, více než dvě třetiny českých firem nabízí sportovní aktivity jako zaměstnaneckou výhodu. Třetina zaměstnavatelů plně hradí sportovní aktivity svých zaměstnanců a zbytek alespoň částečně dotuje.

Průzkum personální agentury Grafton Recruitment zjistil, že uchazeči o práci mají v letošním roce největší zájem o třináctý plat, příspěvky na bydlení a služební vůz i k soukromým účelům. Stravenky dle průzkumu zaměstnanci již považují za standard, nikoliv za benefit.

Co se týče zaměstnaneckých benefitů z pohledu daní, nejvíce jsou výhodné benefity jako je závodní stravování (i formou stravenek), příspěvky zaměstnavatele na penzijní a životní pojištění až do 50 000 za rok, kurzy a školení související s činností zaměstnavatele a příspěvek na přechodné ubytování zaměstnanců do 3 500 korun měsíčně. Jedná se o daňově maximálně výhodné benefity, kdy na straně zaměstnavatele jsou daňovým nákladem a pro zaměstnance představují daňově osvobozený příjem.

Benefity jako je poskytnutí rekreace v nepeněžní formě do 20 000 korun ročně, bezplatné využití firemní mateřské školy, úhrada za nadstandardní zdravotní péči apod. jsou pro zaměstnavatele nedaňovým nákladem, nemusí z nich ale platit sociální a zdravotní pojištění. Pro zaměstnance se jako v předešlém odstavci jedná o daňově osvobozený příjem.

Mezi daňově neutrální benefity lze například zařadit firemní vozidlo pro služební i soukromé účely, týden dovolené navíc, sick days, příspěvek na dopravu do zaměstnání, výrobky a služby poskytované zaměstnanci za cenu nižší než obvyklou (základ daně se zvyšuje o rozdíl cen). U těchto benefitů se jedná o daňově uznatelný náklad na straně zaměstnavatele, příjem ale podléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění na straně zaměstnance.