V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Přebytek státního rozpočtu by měl trvat i následující tři roky

17.5.2018

Dle ministerstva financí by veřejné finance měly zůstat v přebytku až do roku 2021. Vyplývá to z aktualizovaného Konvergenčního programu, který je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech.

V letošním roce by měl přebytek klesnout na 1,5 procenta z loňských 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V příštím roce by měl přebytek klesnout na 1,1 procenta. V roce 2020 by měl dále klesnout na jedno procento a v roce 2021 na 0,9 procenta HDP. V těchto odhadech již ministerstvo zahrnulo vládou schválené zvýšení důchodů, slevy na jízdném pro důchodce a studenty nebo plánovanou reformu financování regionálního školství.

Konvergenční program predikuje, že ekonomika poroste letos o 3,6 procenta, příští rok o 3,3 procenta a v roce 2020 o 2,6 procenta. Jako hlavní bariéra pro vyšší růst je považována situace na trhu práce, který vykazuje symptomy přehřívání.

V dokumentu jsou hodnoceny některá daňová opatření. Kontrolní hlášení, které je zavedeno od ledna 2016, zvýšilo v roce 2016 výnos daně z přidané hodnoty o 13,7 miliardy korun. V loňském roce to bylo o osm miliard korun. Dle odhadu by letos mělo kontrolní hlášení přinést do státního rozpočtu tři miliardy korun.

Elektronická evidence tržeb v loňském roce přispěla na inkasu DPH o více něž pět miliard korun. Návrh na znovuzavedení třetí a čtvrté fáze elektronické evidence tržeb je také pozitivním opatřením pro saldo veřejných rozpočtů.

Co se týče vládního dluhu, pro letošní rok se očekává výsledek hospodaření ve výši 1,5 % HDP a jeho další snížení na hodnotu 1,1 % HDP v příštím roce.