INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Přebytek státního rozpočtu by měl trvat i následující tři roky

17.5.2018

Dle ministerstva financí by veřejné finance měly zůstat v přebytku až do roku 2021. Vyplývá to z aktualizovaného Konvergenčního programu, který je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech.

V letošním roce by měl přebytek klesnout na 1,5 procenta z loňských 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V příštím roce by měl přebytek klesnout na 1,1 procenta. V roce 2020 by měl dále klesnout na jedno procento a v roce 2021 na 0,9 procenta HDP. V těchto odhadech již ministerstvo zahrnulo vládou schválené zvýšení důchodů, slevy na jízdném pro důchodce a studenty nebo plánovanou reformu financování regionálního školství.

Konvergenční program predikuje, že ekonomika poroste letos o 3,6 procenta, příští rok o 3,3 procenta a v roce 2020 o 2,6 procenta. Jako hlavní bariéra pro vyšší růst je považována situace na trhu práce, který vykazuje symptomy přehřívání.

V dokumentu jsou hodnoceny některá daňová opatření. Kontrolní hlášení, které je zavedeno od ledna 2016, zvýšilo v roce 2016 výnos daně z přidané hodnoty o 13,7 miliardy korun. V loňském roce to bylo o osm miliard korun. Dle odhadu by letos mělo kontrolní hlášení přinést do státního rozpočtu tři miliardy korun.

Elektronická evidence tržeb v loňském roce přispěla na inkasu DPH o více něž pět miliard korun. Návrh na znovuzavedení třetí a čtvrté fáze elektronické evidence tržeb je také pozitivním opatřením pro saldo veřejných rozpočtů.

Co se týče vládního dluhu, pro letošní rok se očekává výsledek hospodaření ve výši 1,5 % HDP a jeho další snížení na hodnotu 1,1 % HDP v příštím roce.