Od července měly začít platit nová pravidla u dohod o provedení práce. Na poslední chvíli ovšem dojde ke změnám v konsolidačním balíčku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhl odložit novou povinnost platit odvody na pojistném z dohod o provedení práce. Novela zavádí také povinnost evidence všech dohod o provedení práce a příjmů z těchto dohod.
V současnosti se z dohody platí pojistné, pokud je dohoda uzavřena na více než 10 tisíc korun měsíčně. Spousta lidí má však takových smluv uzavřeno několik a pojistné se jich nedotkne. Nově se měly dohody u každého pracovníka sčítat a v případě, že by hodnota jeho celkového výdělku přesáhla 40 procent průměrné mzdy, tedy asi 17,5 tisíce korun, musel by pracovník i jeho zaměstnavatelé státu odvést sociální a zdravotní pojištění. Pro zaměstnance, který na dohodu o provedení práce pracuje jen u jednoho zaměstnavatele, by platit limit 25 % průměrné mzdy (nyní 10 500 korun). Návrh byl ovšem velmi kritizován. Zaměstnavatelé by do poslední chvíle netušili, kolik je pracovník bude stát.
Chystá se tedy nový návrh. Od příštího roku bude možné stanovit jednu tzv. oznámenou dohodu o provedení práce, kterou si zaměstnavatel rezervuje u správy sociálního zabezpečení a u které bude limit pro účast na pojištění ve výši 25 % průměrné mzdy. Oznámená dohoda bude možná u jednoho zaměstnance pouze jednu v měsíci. U dalších dohod se pak budou platit odvody od limitu 4 000 korun.
„Systém rezervace bude možné kontrolovat v systému sociální správy. Zaměstnavatelé tak uvidí, že už tam je či není nějaká dohoda zarezervovaná. Bude to fungovat asi podobně jako systém uplatňování slev na pojistném za zkrácené úvazky, který funguje od loňského roku,“ uvedla Lenka Nováková, daňová expertka z KPMG.
Od července budou mít zaměstnavatelé povinnost registrovat dohody o provedení práce. Zaměstnavatel se tak bude muset přihlásit do evidence zaměstnavatelů, kterou vede Česká správa sociálního zabezpečení. Oznámení musí být učiněno v elektronické podobě, a to do osmi dnů od nástupu pracovníka na dohodu do zaměstnání. Stejná lhůta platí v případě ukončení dohody/skončení zaměstnání.