Datové schránky sloužící k online komunikaci s úřady mohou využívat firmy či podnikatelé už od roku 2009. Od příštího roku budou mít datové schránky všichni podnikatelé. Cílem je modernizace a zjednodušení komunikace. Datové schránky se navíc zřídí i některým dalším fyzickým osobám.
V současnosti mají povinně ze zákona zřízenou datovou schránku všechny orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, advokáti, daňoví poradci a insolvenční správci. Ostatní si ji mohli zřizovat dobrovolně. Podnikatelé ovšem využívají datové schránky jen velmi málo. Zájemců o jejich využívání je v České republice asi jen půl milionu. Od roku 2023 se rozšíří okruh těch, kteří budou muset schránku využívat.
Jak již bylo napsáno u úvodu, davovou schránku budou mít zřízeny všechny OSVČ. Změny se dotknou ovšem i některých fyzických osob. Když se jakýkoli občan poprvé někam přihlásí přes elektronickou identitu, bude mu datová schránka rovněž ihned zřízena. Elektronická identita je možná například pomocí eobčanky, bankovní identity nebo NIA ID ke službám eGovernmentu. Tito lidé ale mohou ministerstvo vnitra požádat o deaktivaci datové schránky.
Prostřednictvím datové schránky budou úřady s OSVČ nejen komunikovat. Podnikatelé budou mít v souvislosti se zřízenou datovou schránkou určité povinnosti. OSVČ budou muset podávat daňové přiznání už jenom elektronicky. Kromě daňového přiznání budou muset podnikatelé elektronicky podávat i přihlášku k registraci a oznámení o změně registračních údajů, včetně příloh, které jsou jejich součástí.
Datová schránka se dotčeným osobám zpřístupní 15. den od doručení přístupových údajů a nelze jejímu zřízení nějak zabránit. Důležitou informací je to, že pokud se do své datové schránky nebudete pravidelně přihlašovat, existuje tzv. fikce doručení. Podle ní je dokument považován za doručený do 10 dnů od momentu, kdy se v datové schránce objevil.