Zájem českých firem o daňové ráje klesá. Aktuálně v zemích s daňovým zvýhodnění sídlí 12 805 společností, což je o dvě procenta méně než na konci roku 2017. Dle statistiky společnosti Bisnode sídlí v místech považovaných za daňový ráj nejméně českých firem za posledních pět let.
Za daňové ráje jsou považovány země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Daňové ráje se snaží přilákat zahraniční kapitál, ovšem česká ekonomika kvůli přesunu kapitálu ztrácí až desítky miliard korun ročně.
Nové firmy nejčastěji vznikaly v Honkongu a ve Spojených arabských emirátech. Naopak z Nizemska, Kypru a Lucemburska se české firmy stahují. Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů se meziročně snížil o více než pětinu na 326,6 miliardy korun. Zahraniční kapitál v českých firmách se ve stejném období snížil o téměř 28 miliard korun.
„Počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, klesá už třetí rok v řadě za sebou. Pozlátko tradičních daňově zvýhodněných destinací se pozvolna vytrácí tak jak se mění podnikatelské prostředí – od prolomení bankovního tajemství po zavedení registru konečných vlastníků,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
V České republice každý rok putuje k firmám z daňového ráje zhruba sedm procent veřejných zakázek (cca 18 miliard korun ročně). Dle mezinárodní studie společnosti Datlab ve spolupráci s Karlovou univerzitou je Česká republika v celoevropském srovnání na čtvrtém místě, co se týče zadávání veřejných zakázek.
Od roku 2016 se téma daňových rájů dostalo více do povědomí. Kauza tzv. Panamských dokumentů odhalila, že desítky významných osob z politiky nebo podnikání ukrývají zisky v daňových rájích. Doposud je tato kauza považována za největší únik tajných informací. V České republice se na seznam klientů panamské firmy objevilo 283 jmen s vazbou na tuzemský byznys, včetně nejznámějších podnikatelů.