INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Pokles inflace

19.2.2024

Inflace v České republice v lednu klesla na 2,3 procenta. Dle Českého statistického úřadu v prosinci inflace činila 6,9 procent. Inflace je tak nejnižší od března 2021. Průměrná míra inflace v minulém roce dosáhla 10,7 procent.

Za poklesem inflace dle ČSÚ stojí hlavně ceny bydlení a potravin a také vyšší srovnávací základna v loňském roce. Především ceny elektřiny zmírnily v lednu růst na 13,3 procenta (v prosinci minulého roku rostly o 142,4 procenta).

„Je to dobrá zpráva. Znamená konec dvouletého zdražování a stresu, kterému byli vystavení čeští občané i firmy. Znamená konec nejistoty z budoucnosti a zdražování,“ zhodnotil premiér Petr Fiala z ODS. Nižší inflace by podle premiéra měla znamenat růst reálných mezd a také ke zlevnění úvěrů.

Guvernér ČNB Aleš Michl ovšem upozorňuje, že úrokové sazby budou na vyšší úrovni, než bylo zvykem posledních více než deset let. „Zůstaneme jestřáby, kteří udělají vše pro cenovou stabilitu. Jádrová inflace je stále vysoká. Oslabování koruny a deficit veřejných financí jsou proinflační rizika,“ uvedl Michl. Úrokové sazby by se tak podle něj měly snižovat opatrně.

V loňském roce spotřebitelské ceny v České republice meziročně stouply o 17,5 procent. Meziměsíčně ceny letos v lednu vzrostly o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak téměř po třech letech dostává téměř na cílovou hodnotu České národní banky (2 procenta). Prognóza ČNB nyní předpokládá, že inflace za celý rok 2024 bude činit průměrně 2,6 procenta. Pro rok 2025 pak experti očekávají celoroční inflaci 2,1 procent.

Dle ministerstva financí by česká ekonomika letos měla růst. Hrubý domácí produkt by měl vzrůst o 1,2 procenta. Nominální mzdy v letošním roce porostou kolem 6,5 procenta, v reálném vyjádření téměř o čtyři procenta.

„Tuzemská ekonomika bude letos růst jen pozvolna. Jednou z příčin je nadále slabý vývoj v zahraničí, zejména Německa, na které stejně jako v případě tuzemské ekonomiky doléhá vysoká citlivost na zahraniční obchod, výrazná energetická náročnost průmyslu a také pesimismus domácností, které následkem nárůstu nákladů posledních dvou let citelně snížily svou spotřebu,“ uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.