INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Podmínky pro otevření kadeřnictví a dalších služeb

3.5.2021

Od 3.května jsou otevřena všechna kadeřnictví, kosmetické salóny a další služby péče o tělo jako jsou například masáže. Od 10. května se otevřou obchody. O týden později, nejdříve od pondělí 17. května, by pak mohly přijít na řadu například zahrádky restaurací, stejně jako ubytovací služby s kapacitním omezením.

Při návštěvě služeb musí zákazníci předložit doklad o negativním PCR nebo antigenním testu na covid. Podmínkou jsou PCR testy, které platí sedm dnů, nebo antigenní testy ne starší než 3 dny, očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci covid-19 v uplynulých 90 dnech. Vláda původně rozhodla, že test musí být z certifikovaného odběrového místa, ministr zdravotnictví však následně uvedl, že se klienti budou moci prokázat i testy ze zaměstnání nebo školy.

Výsledkem testu se nemusí prokazovat lidé po nejméně 14 dnech od ukončeného očkování (v případě dvou dávek, tak až po druhé).

Další podmínkou pro provoz masáží, pedikúr atd. je to, že osoba poskytující službu ji v jeden čas poskytuje vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou zákazníkům poskytovány služby (např. křesla v holičství a kadeřnictví), musí být zajištěna vzdálenost alespoň 2 metry. Provozovatel zmíněných služeb nemůže provádět činnosti, při kterých dochází k narušení integrity kůže (např. například provádění permanentního make-upu, tetování, piercingu, nastřelování náušnic či obdobně).

Samozřejmostí je že, poskytoval služby i zákazník musí mít respirátor či nanoroušku s filtrační účinností alespoň 94 % podle příslušných norem.

Provozovatelé služeb musí vést evidenci zákazníků pro případné epidemiologické šetření. Evidence by měla být uchována po dobu 30 dnů. Dle ministerského nařízení má obsahovat „identifikaci zákazníka (jméno, příjmení), kontaktní údaje zákazníka (nejlépe telefonní číslo), informaci o čase poskytnutí služby (od kdy, do kdy) a informaci, který zaměstnanec poskytoval služby tomuto zákazníkovi“.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera byl měl také na začátku června začít fungovat elektronický systém na prokazování očkování, testu či prodělaného covidu. Systém „zelených certifikátů“ nebo covid pasů bude podle něj propojený v rámci EU.