INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Počet nespolehlivých plátců přesáhl hranici šesti tisíc

2.11.2016

V České republice funguje tzv. institut nespolehlivého plátce. Firmy by tak měly průběžně kontrolovat, zda jejich dodavatelé nejsou na tomto registru. Pokud je dodavatel v tomto registru, firma pak ručí za odvedení daně.

Celkový počet nespolehlivých plátců DPH v říjnu již přesáhl hranici šesti tisíc společností. Na začátku roku jich přitom bylo tři tisíce. V České republice je dlouhodobě počet plátců DPH kolem půl milionu. „Rostoucí počty nových nespolehlivých plátců DPH jsou zřejmě důsledkem zavedení kontrolního hlášení DPH, které vstoupilo v platnost na začátku letošního roku, a stát si od něho slibuje pokles daňových úniků,“ říká analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.

Za poslední období nejvíce rostl podíl nespolehlivých plátců mezi firmami s tržbami do 10 miliónů korun a u společností se sídlem ve Středočeském kraji. Podle společnosti Bisnode, která provedla výzkum, je největší počet nespolehlivých plátců DPH mezi společnostmi s ručením omezeným a živnostníky. K dalšímu zvýšení počtu nespolehlivých plátců by mohlo dojít v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb.

Za neplatiče DPH jsou považováni ti, kteří za poslední tři měsíce na DPH dluží více než 500 000 korun. Pokud firma nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň ve výši 500 000 korun je taktéž považována za nespolehlivou. Na černou listinu neplatičů se dostanou i podniky podezřelé z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání.

„Systém sice podle kritérií zvolených Finanční správou zachytil velkou část nespolehlivých plátců, nicméně to nelze interpretovat tak, že do budoucna nárůst zpomalí či ustane. Snadný vznik nových obchodních korporací, například typu s.r.o., a fakt, že i rizikové společnosti mohou naplnit podmínky registrace k DPH, naopak mohou znamenat růst nespolehlivých plátců i v budoucnu,“ upozornila Kateřina Vaidišová z tiskového odboru ministerstva financí.

Zavedení institutu nespolehlivého plátce hodnotí ministerstvo financí velmi pozitivně. Dokonce institut i pochválila Evropská komise. Jedná se o důležitý preventivní prvek. V některých případech institut nespolehlivého plátce vyřazuje ze systému DPH nepoctivé hráče, jejichž smyslem není reálná ekonomická činnost, ale účast na organizovaných daňových únicích.