V příštím roce by měly vzrůst platy všech státních zaměstnanců. Poslanci by si měli přilepšit o průměrně 5 000 korun měsíčně, ministři dokonce o 10 000 korun.
O osm procent vzrostly také platy učitelům a to již od prvního září letošního roku. Samotný plán zvýšení platů učitelů o osm procent, z toho šest procent v tarifní složce a dvě procenta jako součást nenárokové složky, odhlasovala vláda již v červnu. Učitelům se navíc od září zvedl i tarifní plat už po dvou letech praxe (dříve to se zvedl až po šesti). Cílem je především nalákat mladé učitele do škol.
Většina politické scény se shoduje, že osmiprocentní růst platů poslanců, senátorů či ministrů je správný. „Poslanecká sněmovna v minulém období zásadním způsobem snížila platy ústavních činitelů,“ říká předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Plat soudcům a státním zaměstnancům by se měl zvýšit o 3,5 procenta. Soudci by tak v příštím roce měli mít průměrný plat ve výšce 120 000 korun a státní zástupci ve výši 107 000 korun. Prezident by si měl polepšit o 17 500 korun.
Dle návrhu rozpočtu na příští rok by si měli státní zaměstnanci v průměru polepšit o 1 876 korun a jejich průměrný plat by měl být ve výši 28 855 korun. Stát by chtěl i zaměstnat nové lidi a má v plánu jich nabrat více než 7,5 tisíce. Nicméně počet státních zaměstnanců neustále stoupá, od roku 2012 se zvýšil zhruba o 23 tisíc lidí. Za toto období náklady na státní zaměstnance stouply o 16,6 miliard na 149 miliard.
Vláda na svém zasedání již rozhodla o čtyřprocentním zvýšení platových tarifů pro úředníky ve státní službě, vojáky, policisty či hasiče. Platy by se měly zvýšit již od letošního listopadu. Mělo by dojít i k navýšení platů ve veřejných službách a veřejné správě. Lékaři a zdravotní sestry by měli dostat přidáno o deset procent od ledna.