INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Penzijní připojištění

14.12.2021

Spoření na penzi v penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření je státem podporováno řadou daňových úlev.

Dle ministerstva financí bylo k poslednímu září evidováno celkem 4,4 mil. neukončených penzijních připojištění a doplňkových penzijních spoření, což proti konci roku 2020 činí nárůst o 7 tisíc penzijních připojištění a doplňkových penzijních spoření. Z toho u 1,6 mil. penzijních připojištění/doplňkových penzijních spoření jsou vedeny příspěvky zaměstnavatele. Váš zaměstnavatel vám může přispívat až do výše 50 000 korun ročně. Jedná se o zajímavý benefit, který nepodléhá odvodům na zdravotní a sociální pojištění.

Při spoření na penzi můžete uplatnit nárok na daňový odpočet. Za rok 2021 je možné si snížit daňový základ až o 24 000 korun. Abyste si mohli odečíst plných 24 000 korun, museli byste naspořit 36 000 korun (3 000 korun měsíčně). Maximální úspora pro účastníka při sazbě daně 15 % je pak 3 600 korun ročně.

Nad měsíční platbu 1 000 korun je možné získat od státu příspěvek ve výši 230 korun měsíčně. Jen na státní podpoře u penzijního spoření tak můžete získat až 2 760 korun ročně.  Státem připsané prostředky však na účtu ve všech případech zůstávají až do stanovené věkové hranice 60 let věku. Když si poté necháte peníze z doplňkového penzijního spoření vyplácet po dobu alespoň 10 let, osvobodí Vás stát za odměnu z 15% daně z výnosů.

V případě, že pravidelně spoříte nižší měsíční částku, o daňové výhody nemusíte přijít. Pro čerpání státního příspěvku je sice nutné spořit pravidelně každý měsíc, avšak u daňového odpočtu možný jednorázový vklad koncem roku. Daňový odpočet je možný v ročním zúčtování daně a OSVČ v daňovém přiznání.