V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Paušální daň míří ke schválení

1.7.2020

Novinka v podobě paušální daně má fungovat už od příštího roku. Návrh projednává vláda a pak zamíří do parlamentu. Živnostníci s příjmy do jednoho milionu ročně by mohli platit jednotnou daň ve výši 5 740 korun.  Osob samostatně výdělečně činných, které mají obrat do jednoho milionu korun je v České republice přibližně 400 tisíc. Paušální daň by měla být dobrovolná a živnostníci se mohou rozhodnout, zda ji budou využívat, či zůstanou u daňové evidence nebo výdajového paušálu.

Návrh zákona počítá s tím, že by tato daň nahradila tři stávající odvody: daň z příjmů a odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Podnikatelům by tak odpadlo nejenom papírování spojené s daňovým přiznáním a přehledy k sociálnímu či zdravotnímu pojištění, ale i hrozba případné kontroly.

Částka 5 740 korun je kalkulována pro rok 2021 a zahrnuje zdravotní pojistné ve výši 2 514 korun a daň z příjmů 100 korun, která kompenzuje navýšení třetí komponenty, minimálního sociálního pojistného, o 15 %. To pro příští rok odpovídá výši 3 126 korun. Odvody na pojistné by každý rok rostly podle vývoje průměrné mzdy. I symbolická daň ve výši 100 korun je vyšší, než platí v současnosti většina OSVČ (díky slevám na dani). Často mohou díky daňovému bonusu od státu naopak peníze dostat.

Navýšení minimální sociální pojistné o 15 % má zlepšit situaci živnostníků v důchodu. Většina OSVČ si totiž platí jen nezbytné minimum. Již v roce 2016 tehdejší ministryně práce Michaela Marksová varovala, že minimální záloha rovná se důchod ve výši zhruba 7 000 korun měsíčně. Zájemci o paušální daň budou moci platit i vyšší odvody na důchodové pojištění.

Ačkoli je živnostníků s obratem do jednoho milionu korun přibližně 400 tisíc, ministerstvo financí počítá s tím, že se do systému přihlásí cca 140 tisíc lidí. Velké skupině OSVČ by se, kvůli nemožnosti uplatnění daňových slev, dobrovolný přechod na nový systém paušální daně nevyplatil.

„Paušální daň je princip, o který naše Asociace dlouho usilovala, jakkoli se asi nebude týkat statisíců živnostníků. S přihlášením se k paušální dani totiž už nebude možné uplatňovat žádné další daňové slevy. Celá řada živnostníků přitom uplatňuje bonus na děti, slevu na manželku a podobně. Tito patrně paušál nevyužijí,“ vysvětluje místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.