V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Odškodnění pracovního úrazu

6.10.2015

Kvůli zaměstnání každý rok onemocní zhruba 1 200 lidí. Mezi nejvíce riziková povolání patří práce v dolech, ve zdravotnictví či v automobilovém průmyslu. Za nemoci nejčastěji může hluk, vibrace a nadměrná zátěž. Méně časté jsou nemoci parazitické a kožní.

V minulém roce bylo evidováno více než 40 tisíc pracovních úrazů. Z toho skoro 1 400 závažných a 105 případů bylo dokonce smrtelných. Loňský rok byl ovšem podle statistik nejméně tragický od roku 2009. Nejvíce zemřelo lidí, kteří pracovali jako pomocní dělníci a řidiči nákladních aut, dále ještě stavební dělníci a řidiči motorových vozidel.

Od 1. října letošního roku vstupuje v účinnost novela zákoníku práce, jejím cílem je úprava odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání ve prospěch poškozených zaměstnanců.

Výše odškodnění u pracovních úrazů a nemocí z povolání se stanovuje na základě bodového hodnocení. Ministerstvo zdravotnictví chce od října zvednout odškodné a hodnota jednoho bodu, kterými se hodnotí závažnost jednotlivých poškození, se má zvednout ze 120 na 250 korun. V některých případech by se dokonce mělo až dvojnásobně zvýšit bodové hodnocení jednotlivých úrazů. Přitom hodnota bodu se neměnila od roku 2001. Dle autorů novely však body neodpovídají reálným životním nákladům.

V minulosti byla častou nemocí z povolání třeba rozedma plic u horníků. Díky lepším pracovním podmínkám však vážných poškození plic ubývá. V dnešní době do ordinací lékařů nejčastěji přichází lidé se syndromem karpálního tunelu, za který většinou může práce na počítači.  Pokud by pacient musel s oběma rukama na operaci, bolestné se pohybuje mezi 30 a 150 body a od října by kompenzace měla činit až 37 500 korun.

Dalším příkladem vyššího bolestného je za lehký otřes mozku, což odpovídá 20 bodům a 5 000 korun. U poranění zrakového nervu je to 150 bodů – tedy 37 500 korun, u zlomeniny klíční kosti 80 bodů – 20 000 korun. Za ztrátu dominantní ruky mezi loktem a ramenem je pracovní úraz hodnocen až 4 000 body a milionem korun.

Avšak někteří pacienti, kteří mají syndrom vyhoření a nemohou dál určitou profesi dělat, žádné odškodnění zatím nedostanou, neboť tato nemoc není v seznamu nemocí z povolání. V USA ovšem syndrom vyhoření mezi nemoci z povolání patří. Lze tedy očekávat, že v budoucnu by se syndrom vyhoření přidal na seznam nemocí z povolání i v České republice.