Kvůli zaměstnání každý rok onemocní zhruba 1 200 lidí. Mezi nejvíce riziková povolání patří práce v dolech, ve zdravotnictví či v automobilovém průmyslu. Za nemoci nejčastěji může hluk, vibrace a nadměrná zátěž. Méně časté jsou nemoci parazitické a kožní.
V minulém roce bylo evidováno více než 40 tisíc pracovních úrazů. Z toho skoro 1 400 závažných a 105 případů bylo dokonce smrtelných. Loňský rok byl ovšem podle statistik nejméně tragický od roku 2009. Nejvíce zemřelo lidí, kteří pracovali jako pomocní dělníci a řidiči nákladních aut, dále ještě stavební dělníci a řidiči motorových vozidel.
Od 1. října letošního roku vstupuje v účinnost novela zákoníku práce, jejím cílem je úprava odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání ve prospěch poškozených zaměstnanců.
Výše odškodnění u pracovních úrazů a nemocí z povolání se stanovuje na základě bodového hodnocení. Ministerstvo zdravotnictví chce od října zvednout odškodné a hodnota jednoho bodu, kterými se hodnotí závažnost jednotlivých poškození, se má zvednout ze 120 na 250 korun. V některých případech by se dokonce mělo až dvojnásobně zvýšit bodové hodnocení jednotlivých úrazů. Přitom hodnota bodu se neměnila od roku 2001. Dle autorů novely však body neodpovídají reálným životním nákladům.
V minulosti byla častou nemocí z povolání třeba rozedma plic u horníků. Díky lepším pracovním podmínkám však vážných poškození plic ubývá. V dnešní době do ordinací lékařů nejčastěji přichází lidé se syndromem karpálního tunelu, za který většinou může práce na počítači. Pokud by pacient musel s oběma rukama na operaci, bolestné se pohybuje mezi 30 a 150 body a od října by kompenzace měla činit až 37 500 korun.
Dalším příkladem vyššího bolestného je za lehký otřes mozku, což odpovídá 20 bodům a 5 000 korun. U poranění zrakového nervu je to 150 bodů – tedy 37 500 korun, u zlomeniny klíční kosti 80 bodů – 20 000 korun. Za ztrátu dominantní ruky mezi loktem a ramenem je pracovní úraz hodnocen až 4 000 body a milionem korun.
Avšak někteří pacienti, kteří mají syndrom vyhoření a nemohou dál určitou profesi dělat, žádné odškodnění zatím nedostanou, neboť tato nemoc není v seznamu nemocí z povolání. V USA ovšem syndrom vyhoření mezi nemoci z povolání patří. Lze tedy očekávat, že v budoucnu by se syndrom vyhoření přidal na seznam nemocí z povolání i v České republice.