INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Odklad EET a kompenzační bonus i pro malé s.r.o

2.6.2020

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který odkládá elektronickou evidenci tržeb. EET bude přerušeno do konce letošního roku. Podnikatelé tak nemusí své tržby evidovat a úřady nebudou elektronickou evidenci tržeb kontrolovat.

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který odkládá elektronickou evidenci tržeb. EET bude přerušeno do konce letošního roku. Podnikatelé tak nemusí své tržby evidovat a úřady nebudou elektronickou evidenci tržeb kontrolovat. Původně poslanci schválili přerušení elektronické evidence tržeb do letošního léta, což znamenalo odklad třetí a čtvrté vlny. Vláda zdůvodnila odklad snahou nezatěžovat podnikatele po dobu epidemie koronaviru.

Senát chtěl odložit rozšíření elektronické evidence tržeb na další odvětví na konec června 2023. S tím ovšem zásadně nesouhlasí ministryně financí Alena Schillerová. „I pro podnikatele, kteří spadají do třetí a čtvrté fáze evidence tržeb, představuje odložení povinnosti evidovat tržby do konce roku 2020 dostatečný prostor pro přípravu na evidenci,“ uvedla Schillerová. EET se tak od příštího roku rozšíří na všechna zbývající odvětví, hlavně na řemeslníky, ale třeba i na lékaře, či advokáty.

Prezident svým podpisem schválil nárok na kompenzační bonus i pro společníky malých s.r.o. Sněmovna po rozsáhlé debatě odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoliv jen z vybraných dani z příjmů zaměstnanců. Návrh Senátu měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z tzv. sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Kompenzační bonus bude vyplácen ve výši 500 korun denně. Za období od 12. března do 8. června tak může jít o 44 500 korun. O bonus budou moci žádat tyto společnosti s ručením omezeným:

  • Maximálně 2 společníci (možno i více u rodinných s. r. o.)
  • Minimální obrat 180 000 korun č v roce 2019 či předpoklad takového obratu v letech 2020, 2021
  • Žadatel musí být aktivním společníkem dané firmy k 12. březnu 2020

Dle odhadů ministerstva financí by kompenzační bonus měl státní a obecní rozpočty přijít na přibližně 9 miliard korun. O kompenzační bonus mohou malé a rodinné s.r.o. žádat Finanční správu. Podobně jako OSVČ společníci vyplní jednoduchý formulář, kde uvedou své identifikační údaje, svůj bankovní účet a čestné prohlášení.