INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Od října znamenají podvody s DPH větší riziko

20.10.2014

Institut nespolehlivého plátce má primárně sloužit jako efektivní nástroj v boji proti únikům v oblasti DPH. Kdo bude obchodovat s firmou podezřelou z podvodů, bude ručit za to, že DPH zaplatí. Ministerstvo financí doporučuje, aby podnikatelé, kteří s nespolehlivými plátci obchodují, od něj odebrali zboží bez daně a uhradili ji pak finančnímu úřadu sami.

Finanční správa od 1. října zpřísnila kritéria pro nespolehlivého plátce DPH. Za nespolehlivého plátce bude nově označen i ten plátce, který s finanční správou účelově nekomunikuje, opakovaně neplní lhůty pro povinná podání nebo dluží státu na DPH více než 500 tisíc korun déle než tři měsíce. Předtím musela právnická osoba dlužit dohromady 10 milionů korun po dobu tří měsíců, aby byla zařazena mezi nespolehlivé plátce.

„Firma, která dluží finančnímu úřadu půl milionu korun a víc, by s ním komunikovat měla. Pokud bude, máme potvrzeno od ministerstva, že se nedostane na žádnou černou listinu,“ řekl pro ČT Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky. I tak ale podle zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství Jiřího Žežulky leží odpovědnost za aktivní řešení daňového nedoplatku vždy na dotyčné firmě.

V současnosti stát eviduje celkem 140 právnických osob, které se zapojují do machinací s daní z přidané hodnoty. Nejčastěji tito nespolehliví plátci podnikají v oblasti obchodu a pronájmu či správy nemovitostí. Od října se tedy podle nového dodatku tento seznam rozšíří o mnoho dalších. Zpřísněním podmínek by měla být dána šance poctivým podnikatelům, aby si mohli ověřit svého obchodního partnera.

Snažíme se tímto opatřením postihnout zejména ty plátce, kteří závažně a opakovaně porušují své povinnosti na DPH, dlouhodobě parazitují na systému, daň neodvedou, ale přitom ji chtějí neoprávněně ze státní kasy odčerpat,“ uvedl zástupce generálního ředitele Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.
Od příštího roku by se měly ještě více zpřísnit podmínky, které by se měly dotknout zejména společností sídlících na virtuálních adresách.