INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nový program COVID ubytování

16.9.2020

Evropská komise České republice schválila dotační program COVID ubytování. Více než 95 % ubytovacích zařízení muselo být na jaře vzhledem k pandemii koronaviru přes dva měsíce uzavřeno. Nyní mohou propad příjmů z části kompenzovat dotací z nového programu COVID ubytování.

Stát přispěje částkou 100 až 330 korun (v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení) na pokoj a noc za období, kdy musela být hromadná ubytovací zařízení uzavřena. Na program je celkem vyčleněno 3,3 miliardy korun.  Rozhodné období pro podporu je od 14. 3. 2020 do 24. 5. 2020 tj. 72 dní.

Žádosti o dotace od podnikatelů přijímá Státní fond podpory investice (SFPI) od pátku 11. září. Zájemce o dotaci musí vyplnit on-line formulář a spolu s povinnými přílohami ho odeslat datovou schránkou. Žádosti lze přijímat také prostřednictvím e-mailu, doručit je lze poštou nebo osobně na podatelnu SFPI. Příjem žádostí je možný do 30. října.

Podmínkou čerpání peněz z programu je například to, že se ubytovací zařízení zavazuje udržet svůj provoz po dobu alespoň dalších šesti měsíců. V rámci vyplácení podpory bude zohledněna i sezónnost zařízení, tzn., pokud v předchozích dvou letech bylo zařízení uzavřeno, na podporu nárok mít nebude, popřípadě bude poměrně krácena. Tato podmínka nebude platit pro zařízení, která byla nově otevřena po termínu 1. 6. 2019. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb.

Hotely, motely a botely se čtyřmi až pěti hvězdami mají za období od 14. března do 24. května nárok na nejvyšší příspěvek 330 korun. Tříhvězdičkové provozy mohou dostat 300 korun za pokoj a noc, hotely garni kompenzaci 250 korun.

Ubytování s jednou a dvěma hvězdami a penziony mohou žádat o 200 korun na pokoj. Kempy, chatové osady či turistické ubytovny mají nárok na dotaci 100 korun na pokoj. Kempy mohou žádat jen o příspěvek na ubytovací objekty, jako jsou budovy s pokoji či chatky.

Dotaci není možné čerpat zároveň s kompenzačním bonusem pro živnostníky či malé s.r.o. V případě, že žadatel už bonus dostal, příspěvek mu bude o vyplacenou částku zkrácen. Slučitelný je s programem COVID lázně a COVID nájemné.