INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nový kompenzační bonus

16.12.2021

Živnostníci a další podnikatelé, kteří kvůli další vlně přijdou o část tržeb, mohou získat další podporu od státu. Jedná se o kompenzační bonus pro OSVČ, který poslanecká sněmovna schválila 1. prosince.

Za kalendářní den mohou získat až jeden tisíc korun, pokud jim klesly tržby nejméně o 30 procent v porovnání s převážně letními měsíci, kdy byla koronavirová omezení nejmenší.  Vláda nakonec zmírnila podmínky oproti předchozímu bonusu, kdy muselo jít alespoň o pokles tržeb o 50 procent. Žádat o jeden tisíc korun denně mohou živnostníci v rámci dvou nových bonusových období.

„Pokračování kompenzačního bonusu pro naše podnikatele je přirozenou reakcí na negativní vývoj covidové pandemie a souvisejících vládních opatření zejména v oblasti služeb, které se týkají především neočkovaných občanů. V návrhu zákona po konzultaci s podnikatelskými svazy a komorami zůstáváme u modelu navýšené pomoci až 1000 korun denně pro živnostníky a podnikatele, kteří tak mohou za dvě nastavená bonusová období dosáhnout na celkem 71 tisíc korun. Nepochybuji přitom, že tento osvědčený model kompenzací najde i v horní komoře Parlamentu silnou podporu napříč politickým spektrem a že Finanční správa bude moci začít co nejdříve vyplácet peníze poškozeným,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Žádosti o kompenzační bonus bude možné od 22. listopadu 2021 do konce ledna 2022 (40 dní). Druhé období kompenzačního bonusu je od 1. ledna 2022 do 31. ledna 2022 (31 dní).

Srovnávacím obdobím jsou poté libovolné tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce v rozhodném období od června do října 2021. Výjimkou jsou sezónní podnikatelé, které přes léto svou činnost provozovat nemohou a podnikatelé vzniklí až po 1. červnu 2021.

Nárok na kompenzační bonus budou mít i pracovníci na dohodu mimo pracovní poměr (tzv. dohodáři) a nemocensky pojištění podnikatelé v karanténě či izolaci. Tato skupina bude mít nárok alespoň na 500 korun denně.

Žádosti o kompenzační bonus budou vyřizovány nejdříve v lednu. Nynější návrh navíc připouští souběh kompenzačního bonusu s jakýmkoli dotačním programem (tedy i s programy Covid 2021, Covid Nepokryté náklady či s Antivirem).