Dle metodiky Eurostatu je Česká republika z pohledu nezaměstnanosti země s druhou nejnižší nezaměstnaností. Naše země se umístila hned za Německem.
Dle údajů Eurostatu míra nezaměstnanosti v srpnu v rámci Evropské unie i v eurozóně stagnovala na 9,5 % respektive 11 %. V České republice byla míra nezaměstnanosti výrazně nižší, než činí průměr EU, neboť byla ve výši 5 %. V sousední zemi Německu byla nezaměstnanost v srpnu 4,5 %.
Avšak i přes slušný ekonomický růst eurozóny se negenerují nová pracovní místa. Například ve Francii nezaměstnanost vzrostla na 10,8 %. Nejhorší situace na pracovním trhu je v Řecku. I když nejsou k dispozici data o nezaměstnanosti za srpen v Řecku, dle dostupných dat za červen v zadlužené zemi míra nezaměstnanosti činila 25,2 %.
Odhad Eurostatu je takový, že v rámci Evropské unii bylo v srpnu bez práce 23,022 milionu lidí, z toho 17,603 milionu v zemích platících eurem. Pokud srovnáme údaje s předchozím rokem, tak ve většině zemí EU nezaměstnanost klesá. Větší nezaměstnanost je pouze ve Finsku, kde je recese, Francii, Belgii a Rakousku. Nejrychleji se situace zlepšuje na Slovensku a ve Španělsku.
Avšak nezaměstnanost mladých lidí do 25 let je stále více než dvojnásobná ve srovnání s celkovou nezaměstnaností. Bez práce je přes 20 % těchto osob.
Může se zdát, že se pozitivní trend zlepšování situace na evropském trhu práce prozatím zastavil, ale díky hospodářskému růstu se dá předpokládat postupné klesání nezaměstnanosti. Avšak vrátit se na úroveň před začátkem americké hypoteční krize se v nejbližších letech jeví jako nedosažitelný cíl. Nezaměstnanost především nejmladší generace zůstane vážným problémem ve velké části Evropské unie a zvláště pak eurozóny.