Nezaměstnanost v České republice v únoru činila čtyři procenta. Oproti lednu se tak podíl nezaměstnaných nezměnil. Dále tak již nedochází k nárůstu nezaměstnanosti z titulu ukončení sezónních prací. Ty ovšem ještě ve většině případů nebyly zahájeny.
Dle Úřadu práce ČR bylo celkově nezaměstnaných 296 107. Je to o 13 599 více než v únoru v loňském roce. Počet volných pracovních míst v únoru byl 268 579. Nejvyšší nezaměstnanost byla v únoru v Ústeckém kraji, kde činila šest procent, a v Moravskoslezském kraji s 5,5 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v Praze (2,9 %), ve Zlínském a Plzeňském kraji (3,2 %). Na jedno volné pracovní místo připadalo v České republice v únoru 1,1 uchazeče o zaměstnání. Na Karvinsku na jedno pracovní místo připadalo celkem jedenáct uchazečů.
Na téměř tři čtvrtiny z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, dvě třetiny pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince. Zaměstnavatelé mají podle úřadů práce nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů, kuchaře nebo uklízeče.
„Míra registrované nezaměstnanosti se po lednovém nárůstu stabilizovala. Již třetí měsíc po sobě převyšuje počet uchazečů o zaměstnání v naší evidenci počet evidovaných volných pracovních míst,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Daniel Krištof. Zároveň roste počet zájemců o rekvalifikační a vzdělávací kurzy digitálních kompetencí.
Dle odhadů míra nezaměstnanosti v průměru setrvá nad 4 procenta. Jedná se o opožděnou reakci na stagnující hospodářská růst.
I přes vyšší hodnotu nezaměstnanosti se Česká republika v Evropské unii řadí mezi státy s nejnižší nezaměstnaností. V současnosti je nezaměstnanost v ČR třetí nejnižší ve srovnání s jinými státy EU (před ČR je Malta a Polsko).