V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nejasnosti ohledně EET

23.11.2016

Elektronická evidence tržeb je již ve zkušebním provozu. Některé informace ovšem nejsou stále jasné.  Budou podléhat evidenci tržeb i platby prostřednictvím platebních bran? Jak se bude postupovat v případě platby prostřednictvím dobírky? V dnešním článku si o této problematice můžete přečíst.

Jak jsme vás již informovali v předchozích článcích, první fáze startuje už na začátku prosince. E-shopů by se měla dotknout druhá fáze, která má začít platit od března příštího roku. Zpočátku se sice hovořilo o tom, že evidenci budou podléhat pouze platby v hotovosti, nicméně evidenci budou podléhat i platby prostřednictvím platebních bran. „Platba platební kartou, která zakládá rozhodný příjem, je obecně evidovanou tržbou, ať už je placeno přes platební terminál či platební bránu online. Takto je nastaven zákon o evidenci tržeb,“ potvrzuje Michal Žurovec z ministerstva financí.

Již dnes řada e-shopů zvažuje, že kvůli EET přestane svým zákazníkům nabízet platby za zboží přes platební brány. Podle metodiky k EET, kterou vydalo ministerstvo financí, musí totiž evidovat své tržby i ti podnikatelé, kteří přijímají peníze prostřednictvím PayPal, PayU, PaySec, Google Checkout či Click2Pay. „Platební brána se chová obdobně jako platba on-line kartou a podléhá evidenci tržeb. V prostředí platební brány v podstatě probíhá pouze autorizace a zúčtování transakce,“ píše se v metodice.

Co se týče platby prostřednictvím dobírky, nebude podléhat evidenci, pokud přepravní společnost převede hotovost od zákazníka na účet. Avšak v případě, že přepravní firma bude prodejci zpětně předávat fyzickou hotovost, je potom nutné doklad vystavit přes EET.

Elektronická evidence tržeb se bude vztahovat i na platby stravenkami, stejně tak i na platby dárkovými poukazy či šeky. EET nepodléhají jen platby bankovním převodem (příkazy k úhradě, trvalé příkazy, inkasa).