Elektronická evidence tržeb je předmětem mnoha diskuzí. Ministerstvo financí si od zavedení elektronické evidence tržeb slibuje zhruba třicet miliard korun ročně navíc do státní kasy.
Elektronická kontrola by se od roku 2016 měla týkat zejména restaurací, hotelů a maloobchodů. Zatím s online evidencí tržeb pro malíře, truhláře, kadeřnice nebo třeba prodavače na farmářských trzích ministerstvo financí nepočítá. Elektronická evidence tržeb by se tedy měla dotknout zhruba 300 tisíc subjektů. O dalším rozšíření se resort rozhodne podle průběžných analýz. Nicméně Babiš připustil, že se zavedení systému může o pár měsíců zpozdit a původní start byl plánován na leden 2016.
Podle odhadu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) v České republice bude evidence elektronických tržeb stát firmy až tři miliardy korun. Předseda AMSP dále dodává, že elektronická evidence tržeb bude podle něj znamenat připojení kolem půl miliónu platebních míst. Třetina z nich nemá žádné podklady, zbývající dvě třetiny budou muset provést u pokladen větší či menší technické úpravy.
Mluvčí ministerstva Radek Ležatka k tomu řekl: „Vzhledem k tomu, že evidence elektronických tržeb nenařizuje žádné stanovené zařízení a umožňuje využívat širokou paletu zařízení od stávajících pokladen přes tablety až po mobilní telefony, předpokládáme minimální náklady pro podnikatele. U nejmenších podnikatelů půjde maximálně o několik tisíc korun jednorázově nebo stokoruny měsíčně, u větších často jen o upgrade softwaru.”
Jednou z možností podle ministerstva financí bude, že si podnikatelé budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout. Celý balíček by měl stát 100 až 300 korun za měsíc. Pronajmutí i s elektronickou pokladnou, která čte čárový kód, bude stát 500 korun měsíčně. Elektronická pokladna stojí zhruba 7 000 korun.
Předseda Asociace malých podnikatelů a živnostníků ve Sněmovně podpořil elektronickou evidenci tržeb. Nicméně dodává: „Naším hlavním požadavkem bylo, aby se elektronická evidence tržeb nezaváděla do segmentu řemeslníků. Je to náš dost zásadní požadavek.“
Předseda vlády Bohuslav Sobotka je připraven diskutovat o návrhu Babiše snížit DPH na jídlo a nealkoholické nápoje v restauracích z 21 na 15 procent.