Ministerstvo financí navrhuje v reformě daně z přidané hodnoty dvě sazby místo současných tří. Chce tak zjednodušit daňový systém. Nicméně chystané změny budou spíše daň lidem navyšovat.
Nynější sazby jsou ve výši 21, 15 a deseti procent. Ministerstvo by chtělo sloučit snížené sazby DPH na 14 procent a přesunout některé položky ze snížené sazby do základní 21procentní. Díky návrhu by stát mohl získat až zhruba 24 miliard korun ročně navíc. Ve stávající nejnižší, desetiprocentní sazbě jsou například léky, kojenecká výživa, voda z vodovodu, stravování a ubytování nebo noviny, časopisy a knihy.
Dle návrhu by se například ubytovací služby, vodné a stočné, teplo, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a sportovní a kulturní akce měly přesunout z deseti procent na 21 procent. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by ve snížené sazbě DPH měly zůstat jen ty sociálně nejcitlivější položky.
Přesun z patnácti procent do 21 procent by se měl týkat sběru a přepravy komunálního odpadu, služeb autorů a výkonných umělců nebo palivového dřeva.
Zvýšení DPH z deseti na čtrnáct procent by se dle návrhu mohlo týkat například léků, veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů a bezlepkových výrobků. Naopak snížit DPH z 15 na 14 procent chce ministerstvo například u potravin, nealkoholických nápojů zdravotnických pomůcek, stavebních prací či dětských sedaček.
Avšak dle premiéra Petra Fialy (ODS) nejsou zveřejněné materiály konečné. Finální návrh by měl být představen za měsíc. Sněmovna by o něm měla začít jednat v červnu. Lidovci nebo hnutí STAN by rádi zachovali tři sazby DPH a některé citlivé položky by rádi přesunuli do nejnižší, desetiprocentní sazby.
Opozice návrhy dvou sazeb daně z přidané hodnoty kritizují. „Je to parodie na hospodářskou politiku. Vláda potvrzuje, že nemá žádnou vizi, ekonomiku řídí účetním způsobem, testuje, co lidé snesou, bez vyhodnocení dlouhodobých dopadů,“ uvedl Karel Havlíček (ANO).