INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nárok na náhradu škody

2.4.2020

Na české podnikatele a domácí ekonomiku tvrdě dopadají přísná opatření v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19. Podle odhadu společnosti Deloitte by česká ekonomika letos mohla poklesnout až o deset procent. Vláda se snaží najít řešení, jak podnikatelům pomoci. Jedná se například o bezúročné půjčky, odpuštění plateb na sociální a zdravotní pojištění. Stát má také proplatit část mzdy pracovníků. Ministerstvo financí chce i pozastavit povinnost elektronicky evidovat tržby.

Dle Hospodářské komory České republiky mají podnikatelé nárok na úhradu škod v souvislosti s opatřeními státu za zabránění šíření koronaviru, Stát ovšem požaduje, aby zaměstnavatel při podání žádosti na podporu náhradu mezd (kurzarbeit) souhlasil, že se automaticky vzdává práva domáhat se případné další náhrady škod v souvislosti s poskytováním náhrad mzdy, které mu vládním opatřením proti šíření koronaviru vznikly.

Někteří právníci se ovšem domnívají, že podnikatelé mají skutečně nárok na náhradu škody. To podle nich ale platí pouze v případě, že restrikce jsou vyhlášené na základě krizového zákona. Vláda ovšem veškerá opatření v souvislosti s bojem koronaviru přesunula pod zákon o ochraně zdraví. Opozice tento krok kritizuje.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové podnikatelé nemají nárok na ušlý zisk bez ohledu na to, zda jsou restrikce vydávané pod zdravotním či krizovým zákonem. „Já jsem četla výklad právníků z ministerstva vnitra. A výklad, jestli je to podle krizového zákona nebo zdravotního zákona, je úplně stejný, protože ten výklad je takový, že přímá, jasná náhrada škody je v případě, že zabíráte někomu majetek nebo mu přikazujete nějakou činnost. A nic takového nenastalo,“ vysvětlila Schillerová. Ministryně financí hodnotí opatření, které vláda přijala k podpoře podnikatelů jako dostatečnou kompenzaci.

Dle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by se stát nedoplatil, pokud by měl firmám vyplácet náhradu škod. „V tuto chvíli dáváme desítky až stovky miliard do podpory podnikání. Státní rozpočet, instituce a upřímně i všechny lidi to bude stát neuvěřitelné peníze. Snažíme se reagovat rychle a férově, za tu situaci nikdo nemůže,“ uvedl Havlíček.