Problematika zdanění kryptoměn není v české legislativě stále ukotvena. Jedná se ovšem o příjem, který podléhá zdanění. Finanční správa České republiky musela tedy vydat informaci, kde uvedla, jak správně příjmy z kryptoměn zdanit. Případné nedostatky může finanční úřad kontrolovat až tři roky zpětně.
Kryptoměny nejčastěji představují investice, krátkodobé i dlouhodobé. V současnosti se i používají jako platidlo za zboží a služby. Na některých e-shopech již můžete zaplatit Bitcoinem a přibývá i firem, které tímto způsobem umožňují hradit faktury.
Kryptoměny se daní stejně jako cenné papíry. Jediným rozdílem je to, že prodej kryptoměn nelze nijak osvobodit. Příjmy z prodeje cenných papírů (například akcií) jsou od daně osvobozené v případě, když doba mezi nákupem a prodejem stejných cenných papírů dosáhla alespoň tři roky. Jedná se o tzv. časový test. Dále jsou příjmy osvobozeny od daně, pokud je příjem z prodeje cenných papírů menší než 100 000 korun. Tyto příjmy se tak nemusí uvádět v daňovém přiznání. Tyto dvě podmínky pro osvobození ovšem pro kryptoměny neplatí.
Nákup kryptoměn tedy zdanitelnou transakcí není, ale každá další transakce s kryptoměnami, která přináší příjem, už ano.
Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kryptoměny se v České republice daní patnácti procenty. Daní se například i směna kryptoměny za zboží. Platby bitcoinem a spol. akceptuje například e-shop Alza.cz. „Bitcoin byl za nějakou hodnotu pořízen, za nějakou hodnotu směněn za zboží a ten rozdíl se zdaňuje,“ vysvětluje účetní ze společnosti Daně hned Hana Trnková Kocourková. Stejně to platí i v případě používání platebních karet typu Crypto.com nebo Binance Card, na které lze nahrát virtuální měnu a kartou pak platit prakticky všude, kde funguje běžný platební terminál.
V případě, že příjmy poplatníka dosahují více než 48násobku průměrné mzdy (zhruba dvou milionů korun), vztahuje se na ně 23procentní daňová sazba.