INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Klady a zápory paušální daně

7.10.2020

Chystaná paušální daň je prezentovaná jako velká pomoc živnostníkům. Lidé, pracující na živnostenský list, budou mít zjednodušené zdanění a odvody na sociální a zdravotní pojištění pouhou jedinou platbou. K paušální dani se budou moci od prvního ledna příštího roku přihlásit všechny osoby samostatně výdělečně činné s příjmy do osmi set tisíc korun ročně. Nesmí být ale plátci DPH. Vstup do paušálního režimu placení daní bude dobrovolný. Ministerstvo financí odhaduje, že by se k platbě paušální daně mohlo přihlásit asi 127 tisíc lidí.

Pro možnost využít paušální daně stačí finančnímu úřadu podat oznámení. Oznámení o vstupu do paušálního režimu ovšem bude nutné podat do 10. ledna roku, od kterého chcete paušální daň uplatňovat. Samotná záloha se bude platit do 20. dne příslušného zálohového období.

„Na příští rok vychází paušální daň na 5 740 korun měsíčně. Jedním formulářem a jednou platbou tak vyřešíte svou daňovou a odvodovou povinnost a máte splněno. Žádná daňová přiznání, žádné přehledy pojistného. O nic dalšího se už nestaráte. Paušální daň tak živnostníkům ušetří nejen peníze, ale především čas, který by jinak strávili otravným papírováním,“ komentovala ministryně financí Alena Schillerová. Částka ve výši 5 740 korun za měsíc se skládá ze tří částí: zdravotní pojistné činí 2 514 korun, daň z příjmů 100 korun a sociální pojistné 3126 korun. Právě poslední jmenované pojistné se meziročně zvyšuje o 15 procent. Celkově podnikatel nebo živnostník odvede státu za rok 68 880 korun.

Paušální daň má ovšem i své zápory. Podnikatelé, kteří se přihlásí k paušální dani budou mít nejspíše potíže se získáním hypotéky nebo úvěru. V případě využití paušální daně nemusí živnostníci podávat daňové přiznání finančnímu úřadu. To může zkomplikovat nebo i omezit přístup některých klientů k úvěrům. Daňové přiznání totiž subjektům poskytujícím úvěry slouží při posuzování úvěruschopnosti žadatele o úvěr jako primární zdroj informace o jeho příjmech jakožto i výdajích, zejména u fyzických osob podnikatelů.

Při uplatnění paušální daně zanikne i možnost čerpat daňový bonus, slevy i odpočty. Paušální daň se nevyplatí pro OSVČ hlavní s 80% paušálem, které platí minimální zálohy na pojistném. Tato daň by se dle ekonoma Lukáše Kovandy měla nejvíce vyplatit lidem, kteří mají výdajový paušál 40%, což jsou například daňoví poradci.