V minulém týdnu bylo na koaliční radě odhlasováno navýšení rodičovského příspěvku. Toto navýšení by se ovšem týkalo pouze těch, kterým se dítě narodí v roce 2020. V současnosti je rodičovský příspěvek ve výši 220 tisíc, od příštího roku by to mělo být 300 tisíc. Avšak návrh se setkal s velkou vlnou nevole. Původně bylo navýšení slíbeno všem rodinám, které mají děti do čtyř let věku.
Po negativních reakcích vláda nyní hledá možnosti, aby mohla dát peníze navíc všem rodičům. Chybí ji celkem 8 miliard korun. Sociální demokracie navrhuje zavést bankovní daň. To se ovšem nelíbí premiérovi Andrejovi Babišovi. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) by v příštím týdnu měla přinést tři návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku.
„Ano, zatím jsme se dohodli na zvýšení rodičáku na 300 tisíc pro děti narozené od 1. 1. 2020. Ale to neznamená, že jsem rezignovala a už nebudu chtít, aby na vyšší rodičovský příspěvek dosáhli i ti, kteří mají dítě do 4 let věku. Potřebujeme 8 miliard. Teď zjišťujeme, kde můžeme v našich resortech ušetřit. A znovu také předložíme hnutí ANO naše návrhy na zvýšení příjmů státního rozpočtu, jako je třeba bankovní daň. Jen na té bychom získali 11 miliard korun. Můžeme také zjednodušit daňové slevy, jak navrhl pan prezident. Možnosti, jak peníze pro rodiny s malými dětmi najít, tu jsou. A je jich dost,“ uvedla Jana Maláčová (ČSSD) na svém facebookovém profilu.
Dle ekonoma Lukáše Kovandy by ze zavedení bankovní daně projevilo zpomalením tempa ekonomického růstu. Obává se negativního vlivu na příliv zahraničních investic a ochotu zahraničních investorů zisk reinvestovat v tuzemsku. Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která zavedla v návaznosti na ekonomickou krizi v roce 2013 bankovní daň. Dle odhadů připravil tento krok v roce 2016 Polsko o 0,2 procenta ekonomického růstu kvůli zpomalení objemu úvěrů.
Kromě zvýšení rodičovského příspěvku se hnutí ANO a ČSSD shodl na zavedení tzv. zálohového výživného. Alimenty svým dětem podle Asociace neúplných rodin dluží zhruba 115 tisíc lidí, celkový dluh se blíží deseti miliardám. Zálohové výživné by mělo být zavedeno od roku 2021. Konkrétní podoba ovšem ještě známa není.
Odsouhlaseno bylo i zvýšení důchodů od začátku roku 2020 v průměru o 900 korun. Zvýšení důchodů by státní pokladu v příštím roce mělo vyjít zhruba na 32,5 miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová chtěla nižší růst důchodů o 750 korun, což by státní pokladnu vyšlo o sedm miliard méně. Tyto peníze koalice svou dohodou ušetřila na rodičovské, což se nelíbí rodinám s dětmi.