Strany budoucí vládní koalice (ČSSD, ANO a KDU – ČSL) se již domluvily na obsahu koaliční smlouvy a řadu novinek již představitelé stran zveřejnili.
Co se týče daňových změn, velkým otazníkem je zavedení minimální daně pro vybrané živnostníky, kteří dlouhou dobu vykazují celkový nulový nebo zanedbatelný základ daně. Slovo „zanedbatelný“ není ovšem blíže vysvětleno.
Hnutí ANO uvedlo, že by se případná minimální daň pro živnostníky neměla týkat drobných podnikatelů, kteří sice neplatí žádnou daň z příjmů, ale mají kladný základ daně. Toto opatření by se ani nemělo vztahovat na fyzické osoby v roce zahájení podnikání a v následujících 3 letech. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák vysvětluje, že chtějí do procesu placení vtáhnout ty podnikatele, kteří jsou řadu let ve ztrátě, ale jejich majetkové poměry tomu neodpovídají.
Daň by se netýkala podle hnutí ANO například živnostníka vydělávajícího si za rok 350 tisíc korun, který si odečte 60% paušál, a jeho základ daně tak činí 140 tisíc korun. Díky slevě na dani neplatí žádnou daň a to by tak také mělo zůstat. Minimální daň by totiž měli platit jen ti, kteří po odečtení nákladů či paušálu uvádějí nulový či zanedbatelný základ daně. U takové fyzické osoby, která během roku negeneruje žádný zisk, vzniká podezření, že má živnostenský list účelově a své příjmy a výdaje optimalizuje tak, aby se mohla vyhnout placení daní. Vzniká také logická otázka, z čeho tato osoba, která neuvádí žádný zisk, vlastně žije, doplnilo ve vyjádření ANO.
Proti návrhu minimální daně se vyjádřil předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Karel Havlíček: „Bude-li zaveden povinný desátek pro všechny podnikatele, bez ohledu na jejich výsledky, dokoná tato vládní koalice to, co nevyšlo Klementu Gottwaldovi ani Jiřímu Paroubkovi. Pokud tak skutečně nastane, vznikající vláda tím dává jasný signál, že nedokáže uřídit státní rozpočet a s předstihem raději zavede nesystémové, plošné výběry, aniž by alespoň naznačila, co pozitivního pro podnikatelský sektor vůbec hodlá učinit.“
Podle dostupných informací by měla i koaliční smlouva obsahovat závazek snížit DPH na knihy, léky, dětskou výživu a pleny. Výše DPH ještě není dohodnutá, ale měla by se pohybovat mezi 5 a 10 procenty. Minimální mzda by se měla postupně vyšplhat až na 40 % průměrné mzdy.