INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Jak na příležitostné příjmy

26.5.2013

Možnost si přivydělat uvítá v dnešní době, kdy ceny letí nahoru, snad každý člověk. Ať už se jedná o něco jako „brigádu“ sestávající z úklidu sněhu před domem Vašeho souseda, nebo prodeje borůvek či hub. Pokud máte strach, že s takovým příjmem musíte utíkat na živnostenský úřad, nebojte. Česká legislativa totiž pracuje s pojmem příležitostný příjem, do kterého Váš výdělek, patří.

Do kategorie příležitostný příjem se řadí ty příjmy, na které nemáme živnostenské oprávnění, pracovní smlouvu, ani dohodu. Dělí se do tří kategorií:

  • jednorázové, výdělečné činnosti
  • příležitostný pronájem movitých věci
  • příjmy ze zemědělské činnosti

Do první kategorie, tedy jednorázová výdělečná činnost, lze zahrnout například onu výpomoc sousedovi s odklízením sněhu, sekání dřeva, obstarávání nákupů pro důchodce apod. Pokud se vyznáte například v daňové oblasti a poskytujete poradenství, i tato činnost do této kategorie spadá. Do skupiny pronájmu movitých věcí lze zahrnout situaci, kdy zpoplatníte zapůjčení Vašeho auta, nářadí apod. Příjmem ze zemědělské činnosti je prodej ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky. Pokud chováte ovce a prodáváte mléko či vyrábíte sýry, i tato činnost do této kategorie spadá.

Co se týče oblasti zdaňování příležitostných příjmů, česká legislativa stanovila hranici, do které jsou všechny takto získané příjmy, osvobozené od daně. Touto hranicí je 20 000,-Kč ročně. Pokud tedy Vaše příležitostné příjmy nepřesáhnou danou částku, nemusíte se obávat daňového zatížení. Pokud však Vaše příležitostné příjmy přesáhnou 20 000,-Kč, byť jen o pouhou tisícikorunu, musíte zdanit celou částku, tedy 21 000,-Kč plus vyplnit daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob, kdy do kolonky „druh příjmu“ vyplníte například prodej hub a částku příjmu. Dále pokud Vaše příjmy mají charakter soustavně vykonávané činnosti za účelem dosažení příjmu, Vaší povinností je zřídit si živnostenské oprávnění.

Jak je vidět, existuje celá řada možností příležitostného přivýdělku, který navíc není třeba danit. Vaší povinností je pouze hlídat si výši takto dosahovaného příjmu v úhrnu za jeden rok. Vyplatí se to a ušetří mnoho nepříjemností a vyřizování s úřady.