INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Inflace v Evropské unii

25.1.2023

Míra inflace v Evropské unii v prosinci klesla na 10,4 procenta. Stále se však jedná o nadprůměr v porovnání s výsledky z předchozích let.

Nejvyšší míru inflace vykázalo v prosinci Maďarsko, kde vzrostla na 25 procent. Následuje Lotyšsko (20,7 procenta), Litva (20 procent) a Estonsko (17,5 procenta). Naopak nejnižší míru inflace mělo v posledním měsíci loňského roku Španělsko (5,5 procenta), Lucembursko (6,2 procenta) a Francie (6,7 procenta).

Co se týče inflace v České republice, v prosinci zpomalila na 16,8 procenta. Oproti listopadu inflace klesla o čtyři desetiny bodu. I přes zpomalení se ovšem jedná o pátou nejvyšší hodnotu z celé sedmadvacítky zemí. V sousedním státě Německu, inflace výrazně poklesla o 1,7 bodu na 9,6 procenta.

Průměrná míra inflace v České republice za minulý rok dosáhla 15,1 procenta. Je to druhá nejvyšší hodnota od vzniku samostatné České republiky (nejvyšší byla v roce 1993, a to 20,8 %).

V prosinci zůstala celková úroveň spotřebitelských cen stejná jako v listopadu. Zlevnily hlavně pohonné hmoty (meziměsíčně o 10,5 %), došlo ale ke zdražení zemního plynu (o 2 %) a elektřiny (1,2 %). Ke zvýšení cen došlo u některých potravin jako je trvanlivé mléko (8 %), brambory (6,9 %), vejce (5,9 %) a cukr (4,7 %). Dle České národní banky by byla inflace v České republice bez započítání tzv. úsporného tarifu na energie ještě o 3,5 procentního bodu vyšší.

V lednu se očekává opětovné zvýšení inflace, zejména vlivem vyprchání účinnosti úsporného energetického tarifu. V dalších měsících by však růst cen mel zpomalovat. Reálné mzdy se vloni ve třetím čtvrtletí meziročně propadly téměř o deset procent.

„Začátek roku je doprovázen přeceňováním ze strany obchodníků. Je proto možné, že první měsíce v letošním roce budou stále ve znamení velmi vysoké inflace. Následně by se situace měla začít zlepšovat a inflace v průběhu roku klesne na jednocifernou úroveň,“ uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.