INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Inflace v České republice

22.2.2022

V lednu inflace vystoupala na 9,9 procenta, což je nejvyšší hodnota za téměř 24 let. Na vysokou hladinu inflace měly vliv ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Jen elektřina proti prosinci zdražila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent. Inflace se tak v České republice dostala nad průměr celé Evropské unie. Lednový odhad za eurozónu je 5,1 procenta.

Podle Českého statistického úřadu Ceny elektřiny stouply v lednu meziročně o 18,8 procenta, zemní plyn podražil o 21,5 procenta. Z potravin se ceny zvyšovaly nejvíce u pekárenských výrobků a obilovin (9,4 procenta) a mléka, sýrů či vajec (7,2 procenta).

„Situace v cenách energií v Česku se začíná dramaticky měnit od ledna 2022, a to je i jedním z důvodů návratu české inflace na historicky obvyklejší přední místa v evropském žebříčku,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Z pohledu vývoje cen energií byla inflace v České republice třetí až čtvrtá nejvyšší v zemích Evropské unie. Na prvním místě byla Litva, poté Maďarsko a České republika se dostala na stejnou úroveň Polsko.

Dle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka lze očekávat, že se inflace v následujících měsících dostane na dvoucifernou úroveň. Neměla by ale překročit 13 procent. Od druhé poloviny roku se inflace začne snižovat. Podle odhadů by se celoroční průměr měl pohybovat kolem 8 procent.

Česká národní banka na vysokou hladinu inflace reaguje zvýšením základních úrokových sazeb. Základní úroková sazba by se měla pohybovat kolem pěti procent. Centrální banky zvyšují úroky v situaci, kdy chtějí snížit inflaci a přibrzdit ekonomiku. Vyšší úroky totiž znamenají dražší úvěry. Zvýšení úroků by se mělo promítnout i do úroků na spoření a lidé by měli mít větší chuť držet peníze na bankovních účtech, tedy nižší ochotu utrácet. Poté co inflace poklesne, měla bych se sazba snížit na tři procenta. ČNB se dlouhodobě snaží tlačit inflaci k úrovni dvou procent.

Kvůli vysoké inflaci mimořádně stoupnou důchody už v průběhu roku. Od letošního června budou důchodci dostávat o 8,2 procenta větší procentní výměry svých důchodů. Penzista s průměrným důchodem si tak polepší o 1 017 korun měsíčně.