INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Francie zavádí "milionářskou daň"

16.1.2014

Francouzská ústavní rada – obdoba Ústavního soudu – na konci roku 2013 schválila návrh socialistické vlády prezidenta Françoise Hollandea na zavedení "milionářské daně". Ta se bude vztahovat na mzdy, jež přesahují jeden milion eur (cca 27 540 000 Kč). Záměrem tohoto opatření je pomoci Francii v době ekonomických nesnází a zvyšující se nezaměstnanosti.

Zavedení vysokých daní pro bohaté bylo jedním z klíčových bodů Hollandeova volebního programu. O zavedení této změny se neúspěšně pokoušel již v roce 2012, kdy zavedl 75% daň z příjmů přesahujících 1 milion eur. Avšak ústavní rada na konci roku 2012 označila tuto změnu za protiústavní, a tak příslušný zákon nikdy nenabyl platnosti. Původní návrh se měl týkat zhruba 1500 lidí a měl platit jen dva roky.

"Prezident musí hájit plán i nadále, jinak by se jevil zranitelným," řekl loni listu Les Echos politolog Stephane Rozes. Vláda proto pravidla pro výběr této daně přepracovala a rozhodla se místo od zaměstnanců vybírat daň od podniků, tedy zaměstnavatelů. Zaměstnanec by tak změnu daně na výši svého čistého příjmu pocítit neměl. Milionářská daň by se neměla vztahovat ani na lidi, kteří získají velké dědictví, přičemž příjem mají nízký.

Po prvotním neúspěchu Státní rada fungující jako poradní orgán vlády doporučila změnit zdanění bohatých tak, aby již necílilo na jednotlivce, ale na celé domácnosti, a její sazbu snížit z původních 75 % maximálně na 66,66 procenta, aby tato daň opět nebyla v rozporu s ústavou.

Daň se sice dotýká jen velmi malého počtu daňových poplatníků, ale pobouřila mnoho podnikatelů a bohatých Francouzů. Jedním z hlasitých odpůrců nového zdanění se stal herec Gérard Depardieu, který nejprve hrozil získáním belgického občanství, aby následně v lednu 2013 dostal občanství ruské. "Úspěch, kreativita a talent zřejmě musejí být potrestány," napsal herec v otevřeném dopise francouzskému premiérovi. Fotbalové kluby dokonce jednu chvíli hrozily i stávkou. 

„Rozpočet, který má utahovat opasky, v roce 2014 má v úmyslu snížit deficit veřejných financí ze současných 4,1 % na 3,6 % HDP díky škrtům výdajů ve výši 15 miliard eur a díky novým daním (i dani pro bohaté)“ uvádí Francouzská tisková agentura AFP.