INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Elektronická evidence tržeb se stánkových prodejců již dotkne v prosinci

15.6.2016

Od prvního prosince pro stánkový prodejci a další živnostníky začne platit povinnost elektronické evidence tržeb. Avšak byla malá naděje toho, že by se začátek nové povinnosti pro všechny podnikatele v oboru pohostinství posunul o jeden měsíc. S posunutím dokonce i souhlasil Andrej Babiš. Ostatně v čase vánočního adventu, mají podnikatelé nejvíce práce.

Hospodářská komora přesto považuje start EET o adventním čase za nepřijatelný. „Ministerstvo financí dosud nedalo podnikatelům žádné vodítko, jakým technickým zařízením mohou důvěřovat. V této situaci je naprosto nepředstavitelné, aby EET byla spuštěna zrovna v adventním čase, kdy se náměstí a ulice našich měst plní stánky se svařeným vínem, vánočním pečivem a další nabídkou, která spadá do oboru gastronomických služeb, jichž se EET týká hned v první etapě,“ uvedl Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory.

Návrhem se měla zabývat koaliční rada, nicméně toto téma se vůbec na její program jednání nedostalo. Kritikům evidence tržeb se hlavně nelíbí to, že elektronická evidence dopadá na všechny podnikatele stejně (nadnárodní řetězec versus prodavač zmrzliny na koupališti).

Kromě tohoto se již hovoří o několika změnách. Například Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce docílit výjimky u elektronické evidence tržeb pro farmářské trhy. Již ve schváleném zákonu jsou schváleny tržby, které jsou z evidence vyloučeny. Jedná se například o tržby bank, pojišťoven či provozováníí veřejných toalet.

Za TOP 09 představili poslanci novelu, ve které navrhují, aby u evidence tržeb platila výjimka pro drobné podnikatele, kteří jsou plátci DPH a jejich roční příjmy nejsou vyšší než jeden milion korun.  Návrh odůvodňují tím, že u těchto drobných podnikatelů je riziko daňových úniků velmi malé a finanční i administrativní náklady zákona o elektronické evidenci tržeb by mohly být pro tyto živnostníky likvidační.

Elektronická evidence tržeb bude tedy spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Od března se tato povinnost bude týkat maloobchodních a velkoobchodních firem. Od 16. měsíce od účinnosti zákona mají být evidovány všechny tržby kromě řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce.