INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Elektronická evidence tržeb se dotkne i řemeslníků

26.9.2019

Parlament schválil návrh novely zákona týkající se evidence tržeb. Třetí a čtvrtá fáze EET by pravděpodobně měla odstartovat od 1. května, případně 1. dubna příštího roku. Elektronická evidence tržeb se tak rozšíří i na další obory podnikání. Novelu už musí podepsat jen prezident.

Třetí a čtvrtá vlna EET by se měla dotknout všech podnikatelů a živnostníků, kterých se netýkaly první dvě vlny. Evidenci tržeb se nevyhnou například podnikatelé ve výrobě, dopravci, zemědělci, svobodná povolání jako lékaři či advokáti nebo poradci.

Šéf ODS Petr Fiala s EET nesouhlasí. „Budeme hledat každou skulinku, která bude vést k tomu, že toto opatření na živnostníky nedopadne. Ve chvíli, kdy budeme ve vládě, tak EET zrušíme, na to se mohou občané spolehnout,“ řekl ve Sněmovně Fiala. Podle šéfa ODS jedná jeho strana s Piráty na tom, jak by ústavní stížnost na rozšíření EET mohla vypadat.

Výjimky z evidence tržeb:

  • telekomunikační služby,
  • předplacené karty – tržby z telekomunikačních služeb a služeb s nimi souvisejících (např. čerpání kreditu, nákup jízdenky na MHD přes SMS),
  • hazardní hry – všechny tržby ze všech druhů hazardních her, kde je dostatečná regulace a dohled podle stávajícího zákona o hazardu,
  • obchodní letecká doprava – tržby z obchodní letecké dopravy a služeb poskytovaných v přímé souvislosti s ní (př. výběr sedadla),
  • nevidomí poplatníci,
  • předvánoční prodej ryb v období od 18. prosince do 24. prosince a
  • provozování sociálních služeb.

Poplatníkům, kterým vznikne nová povinnost evidovat tržby, bude dána jednorázová sleva na dani z příjmů fyzických osob až ve výši 5 000 korun. Novela také umožní malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 tisíc korun evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek (v původním návrhu byl lomit 200 tisíc korun).

Součástí novely jsou i změny týkající se daně z přidané hodnoty. Do nejnižší sazby DPH bude přesunuto vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce nebo domácí pečovatelské služby, které dnes spadají do 15% sazby. Do nejnižší sazby se také přesunují opravy oděvů, obuvi, kol, kadeřnické služby nebo i točené pivo, Z nynějších 21 procent se také přesunou do desetiprocentní sazby DPH audioknihy a elektronické knihy.

„Významné snížení DPH má primárně za cíl podnikatelům zvýšit čistou marži. V případě vodného a stočného však dojde i ke snížení cen pro konečné spotřebitele, protože v oblasti vodárenství je Ministerstvo financí cenovým regulátorem,“ potvrzuje ministryně financí Alena Schillerová.