V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Elektronická evidence tržeb se dotkne i řemeslníků

26.9.2019

Parlament schválil návrh novely zákona týkající se evidence tržeb. Třetí a čtvrtá fáze EET by pravděpodobně měla odstartovat od 1. května, případně 1. dubna příštího roku. Elektronická evidence tržeb se tak rozšíří i na další obory podnikání. Novelu už musí podepsat jen prezident.

Třetí a čtvrtá vlna EET by se měla dotknout všech podnikatelů a živnostníků, kterých se netýkaly první dvě vlny. Evidenci tržeb se nevyhnou například podnikatelé ve výrobě, dopravci, zemědělci, svobodná povolání jako lékaři či advokáti nebo poradci.

Šéf ODS Petr Fiala s EET nesouhlasí. „Budeme hledat každou skulinku, která bude vést k tomu, že toto opatření na živnostníky nedopadne. Ve chvíli, kdy budeme ve vládě, tak EET zrušíme, na to se mohou občané spolehnout,“ řekl ve Sněmovně Fiala. Podle šéfa ODS jedná jeho strana s Piráty na tom, jak by ústavní stížnost na rozšíření EET mohla vypadat.

Výjimky z evidence tržeb:

  • telekomunikační služby,
  • předplacené karty – tržby z telekomunikačních služeb a služeb s nimi souvisejících (např. čerpání kreditu, nákup jízdenky na MHD přes SMS),
  • hazardní hry – všechny tržby ze všech druhů hazardních her, kde je dostatečná regulace a dohled podle stávajícího zákona o hazardu,
  • obchodní letecká doprava – tržby z obchodní letecké dopravy a služeb poskytovaných v přímé souvislosti s ní (př. výběr sedadla),
  • nevidomí poplatníci,
  • předvánoční prodej ryb v období od 18. prosince do 24. prosince a
  • provozování sociálních služeb.

Poplatníkům, kterým vznikne nová povinnost evidovat tržby, bude dána jednorázová sleva na dani z příjmů fyzických osob až ve výši 5 000 korun. Novela také umožní malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 tisíc korun evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek (v původním návrhu byl lomit 200 tisíc korun).

Součástí novely jsou i změny týkající se daně z přidané hodnoty. Do nejnižší sazby DPH bude přesunuto vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce nebo domácí pečovatelské služby, které dnes spadají do 15% sazby. Do nejnižší sazby se také přesunují opravy oděvů, obuvi, kol, kadeřnické služby nebo i točené pivo, Z nynějších 21 procent se také přesunou do desetiprocentní sazby DPH audioknihy a elektronické knihy.

„Významné snížení DPH má primárně za cíl podnikatelům zvýšit čistou marži. V případě vodného a stočného však dojde i ke snížení cen pro konečné spotřebitele, protože v oblasti vodárenství je Ministerstvo financí cenovým regulátorem,“ potvrzuje ministryně financí Alena Schillerová.