INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Ekonomika zpomalila

21.2.2019

Česká ekonomika dle údajů Českého statistického úřadu zpomalila. Růst v loňském zpomalil na 3 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. V posledním čtvrtletí loňského roku ovšem ekonomika přidala na tempu a rostla tempem 2,9 procenta. Analytici počítali s růstem 2,4 procenta. Důvodem vzrůstu byla především zahraniční poptávka, ale i spotřeba domácností.

Pokud porovnáme ostatní čtvrtletí loňského roku, byl meziroční růst za čtvrté čtvrtletí druhý nejrychlejší. V prvním čtvrtletí 2018 totiž ekonomika posilovala o 4,1 procenta, zatímco v dalších dvou čtvrtletích už jen shodně o 2,4 procenta.

Investovalo se zejména do rozšiřovaní produkčních kapacit a veřejné investice mířily do infrastruktury. S příchodem chladného počasí tradičně klesla aktivita ve stavebnictví a toto odvětví tak nenaplnilo optimistický předpoklad dvouciferného loňského růstu. Od roku 2012 byl také zaznamenám první pokles automobilového průmyslu.

Očekávání překonala i ekonomika maďarská a polská. V Polsku se HDP ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,9 procenta a v Maďarsku o pět procent. Ze zemí Visegrádské čtyřky tak za očekáváním zaostalo pouze Slovensko (3,6 procent). Ve čtvrtém čtvrtletí tak většina středoevropských regionů byla imunní vůči zpomalení Německa.  Německé HDP loni rostlo jen o 1,4 procenta a v letošním roce by to mělo být ještě méně.

Analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta, uvádí, že ekonomika přidala na tempu na konci roku. „Růst o 3 % je na první pohled sice lehce slabší číslo, avšak je nutné si uvědomit, že se česká ekonomika loni dostala na hranici svých produkčních možností, a i nadále se nachází nad svým potenciálem. Z tohoto pohledu je tak růst o 3 % velmi solidní, a to navzdory tomu, že další ekonomiky regionu jako Maďarsko, Polsko či Slovensko loni rostly o poznání rychleji. Specifikem české ekonomiky je to, že se dostala na svoji hranici produkčních možností dříve než zbylé země V4."

Dle ekonoma Davida Marka (společnost Deloitte) se Česká republika posunula v přepočtu HDP na obyvatele v paritě kupní síly na 91 procent průměru Evropské unie a je nejvyšší ve střední a východní Evropě. O jeden procentní bod je výše pouze Španělsko.

V letošním roce by ekonomika měla zpomalit zhruba na 2,7 procenta. Dle ekonomů by měla být tahounem ekonomického růstu domácí poptávka, zejména spotřeba domácností a investice firem i vlády. Dá se ovšem očekávat brzké zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou.