INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Dražší zásilky posílané ze zahraničí

14.10.2021

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii od října zdražily. Původně měly změny platit už od začátku července, ale politici zákon nestihli schválit včas. Opatření EU má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur (182 miliard korun) a zároveň narovnat podnikatelské prostředí, protože tuzemské firmy i firmy z EU musejí odvádět DPH, pokud jí podléhají.

Doposud platilo, že se daň z přidané hodnoty musela platit u zásilek v hodnotě nad 22 eur (cca 560 korun). Novela zákona o DPH tento limit ruší. Některé zahraniční obchody se už na tuto změnu připravily. Například Aliexpress nabízí zboží z evropských skladů. To už je proclené a zdaněné.

Další změna se týká i rozšíření povinnosti podávat celní prohlášení i na zásilky do 22 eur, a to i přesto, že zůstává hranice 150 eur pro osvobození od cla stejná jako doposud. Ve výsledku se u nich clo platit nebude. Nakupující si nicméně bude moci vybrat, zda se nechá zastupovat poštovním operátorem nebo zda si elektronické prohlášení podá sám. Pokud se rozhodne vyplnit prohlášení sám, bude moct využít aplikaci eCep Celní správy ČR, která nově umožní lidem podat celní prohlášení u zásilek přepravovaných Českou poštou do hodnoty 150 EUR. Do budoucna by měla být aplikace rozšířena i pro další, zejména expresní přepravce.

Pokud budete vyplňovat skrze eCep, bude potřeba:

  • podací číslo zásilky
  • základní údaje k zásilce (stanoví legislativa, velmi zjednodušeno oproti standardnímu celnímu prohlášení) – odesílatele, druh zboží, hmotnost, hodnotu zboží a přepravy
  • zařazení zboží (podle kódů celního sazebníku – k dohledání na webu Celní správy ČR)
  • elektronickou identifikaci sazby DPH

Novela přináší změnu, která se týká hlavně e-shopů zasílajících zboží do jiných členských států EU. V případě, že objem jejich prodejů překročí 10 000 eur ročně, tedy asi 256 000 korun, nebudou se muset k placení daně registrovat zvlášť v každém státě, ale prostřednictvím režimu jednoho správního místa se e-shop zaregistruje pouze v tuzemsku. Zde bude odvádět DPH a finanční správa ji přepošle do ostatních členských států.