INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Dotace na elektromobily

2.2.2022

Vláda rozdělí téměř miliardu korun na rozvoj elektromobility v rámci dotačního programu Národní plán obnovy. Výzva Ministerstva průmyslu a obchodu by měla být vyhlášena do konce února. Česká republika tak reaguje na to, že patří mezi nejméně vyvinuté státy Evropské unie z hlediska elektromobility. Za tři čtvrtletí loňského roku v České republice tvořily elektromobily jen tři procenta registrovaných vozidel. Průměr v rámci Evropské unie za toto období činil 17,2 %.

Na dotaci kromě větších firem dosáhnou i živnostníci. V dotačním programu je celkově alokováno 940 miliónů korun, což by mohlo znamenat až 4 550 nových automobilů na elektřinu a vodík. V současnosti na českých silnicích jezdí přibližně deset tisíc automobilů s elektrickým pohonem.

O dotaci mohou tedy usilovat firmy a podnikatelé, kteří:

  • mají nulové nedoplatky vůči státním institucím a poskytovatelům podpory z Evropské unie
  • musí mít minimálně dvě uzavřená účetní období v daném oboru podnikání
  • mají dostatek finančních prostředků

Výše dotace bude záviset na rozdílu mezi cenou ekologické varianty pohonu a té se spalovacím motorem a také na velikosti firmy. Velké podniky až s 3 000 zaměstnanci mají dosáhnout až na dotaci v hodnotě 40 % rozdílu těchto cen. Firmy do 50 zaměstnanců mají dostat až 60 % z rozdílu těchto částek. Příspěvek státu se tak může pohybovat mezi 150 a 250 tisíci korun na jedno auto. Přesná pravidla ovšem ještě budou zveřejněna. Dotaci by bylo možné čerpat až do roku 2025.

„Aby se elektromobilita mohla v budoucnu úspěšně rozvíjet, budeme potřebovat cenově dostupné elektromobily a dostatečnou síť nabíjecích stanic, aby logistika spojená s užíváním těchto vozů nebyla pro jejich majitele příliš velkou zátěží,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Stát i počítá s dotacemi na výstavbu dalších dobíjecích stanic pro elektromobily. Na dobíjecí stanice má být určeno 300 milionů korun, z čehož by mohlo být vybudováno asi 1 500 nových dobíjecích bodů.