INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Dotace na elektromobily

10.4.2024

Od 18. března byl spuštěn dotační program na podporu elektromobility. Stát na elektroauta a dobíjecí stanice vyčlenil necelé dvě miliardy korun. Z toho je 1,6 miliardy na pořízení aut a 300 milionů na nabíječky. Program financuje Národní plán obnovy a cílí na podnikatele, kteří nemohou nákup vozidla a dobíjecí stanice financovat z vlastních zdrojů. Příjem žádostí je možný do září 2025.

V současnosti je v České republice registrováno zhruba 20 tisíc elektromobilů. Mezi zeměmi Evropské unie je Česká republika v podílu registrací nových osobních elektromobilů na předposledním místě (2,8 %). Za ní je už jenom Slovensko.

Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje zvýšení nejméně o 4 tisíce dalších. Ostatně podmínkou je prodej alespoň 4 555 elektromobilů, aby ministerstvo mohlo požádat Evropskou komisi o proplacení. „Podání žádostí bude snadné, stejně tak jsme nastavili poměrně benevolentní podmínky pro žadatele. Proto očekáváme, že se celá podpora beze zbytku vyčerpá,“ uvedl vrchní ředitel sekce fondů Evropské unie Marian Piecha.

Podnikatelé, živnostníci a firmy tak mohou na koupi elektromobilu formou bankovní záruky za komerční úvěr získat až 200 tisíc korun bez DPH. Až 300 tisíc korun mohou získat na vozy s vodíkovým pohonem. U dobíječky činí dotace až 150 tisíc korun.

Podpora je poskytována formou portfoliové bankovní záruky za komerční úvěr od leasingové společnosti či komerční banky spolu v kombinaci s dotací, jejíž výše závisí na typu pořizovaného auta. Záruka může dosáhnout až do výše 70 % jistiny zaručovaného úvěru, přičemž při pořízení osobního vozu může být záruka za úvěr od 300 tisíc do 1,5 milionu korun. Doba ručení je až 5 let.

Dotace je určena na nová auta do šesti měsíců od uvedení provozu s maximálním nájezdem 6 000 kilometrů.  Ve vlastnictví příjemce dotace pak musí být nejméně dva roky. Další podmínkou je úvěr s minimálním trváním 12 měsíců. Žadatelé o dotaci nesmí být v exekuci nebo likvidaci a nesmějí dlužit mzdy.