INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Dlouhodobá pracovní neschopnost

6.4.2017

Dlouhodobě nemocní by mohli dosáhnout vyššího příspěvku. Toto opatření by mělo zajistit zmírnění ekonomického dopadu způsobeného poklesem příjmů u lidí, kteří trpí dlouhodobějším onemocněním. Státní kasu by zvýšení příspěvku mělo vyjít na 2,4 miliardy korun ročně.

 

 

V roce 2015 bylo dle ministerstva práce ukončeno 1,5 milionu případů dočasné pracovní neschopnosti. Pro zajímavost byly evidovány pracovní neschopnosti:

  • Cca 800 tisíc případů trvající alespoň 15 kalendářních dnů
  • Cca 460 tisíc případů trvající déle než 30 kalendářních dnů
  • Cca 260 tisíc případů trvající déle než 60 kalendářních dnů
  • Cca 176 tisíc případů trvající déle než 90 kalendářních dnů
  • Cca 76 tisíc případů trvající déle než 180 kalendářních dnů

Nyní je zaměstnanec v případě dočasné pracovní neschopnosti zabezpečen od 4. do 14. kalendářního dne náhradou mzdy od svého zaměstnavatele. Od 15. dne dostává zaměstnanec nemocenskou ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Maximální denní nemocenské dosahuje v letošním roce 993 korun.

„V současnosti není u nemocenské rozdíl mezi tím, jestli stůněte 15 dní, nebo máte závažnou nemoc, která vyžaduje tříměsíční léčbu. Stát vám přiznává vždy stejnou částku," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vláda se shodla na variantě, dle které by měl pacient po 31. dni pracovní neschopnosti dostávat 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Od 61. dne nemoci by se měl příspěvek zvýšit na 72 %.

Hospodářská komora České republiky či hnutí ANO prosazovaly nižší varianty Dle návrhu ministerstva financí se mělo přidávat až od čtvrtého či sedmého měsíce marodění, a to na 66 % denního vyměřovacího základu.

V případě schválení návrhu, by si dlouhodobě nemocní mohli polepšit již od začátku příštího roku.