INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daňové přiznání za rok 2019

25.2.2020

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2019 se blíží. Daňoví poplatníci musí podání přiznat do 1. dubna. V případě zpracování přiznání daňovým poradcem se termín prodlužuje o tři měsíce. Většině zaměstnanců vyrovnává daně zaměstnavatel, avšak někteří zaměstnanci a podnikatelé si budou muset své daňové povinnosti vyřešit sami. Za zaměstnance může daně vyřídit mzdová účtárna v rámci ročního zúčtování záloh na daň z příjmů. Podmínkou ovšem je, aby měl zaměstnanec do poloviny února podepsané prohlášení k dani a žádost o roční zúčtování.

V letošním přiznání by si řada lidí mohla polepšit díky vyššímu školkovnému. Školkovné je sleva na dani pro dítě umístněné v předškolním zařízení. Tuto slevu si může uplatnit jen jeden z rodičů a k daňovému přiznání je třeba přiložit potvrzení od školky. Za předchozí rok je možné uplatnit maximální školkovné na každé dítě až ve výši 13 350 korun. Za rok 2018 to bylo 12 200 korun.

Zároveň si polepší také živnostníci a podnikatelé využívající výdajové paušály a také lidé s vysokými příjmy. Pro podnikatele využívající výdajové paušály se zvyšuje limit na dvojnásobek. Maximální uplatnitelná částka u výdajového paušálu byla za rok 2018 jeden milion korun, nově se limit zvyšuje na miliony dva. Pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti je možné uplatnit stejně jako v minulosti 30%, 40%, 60% nebo 80% výdajový paušál v závislosti na vykonávané činnosti.

Daňoví poplatníci s vysokými příjmy musí platit tzv. solidární daň ve výši 7 %. Solidární daň se platí z příjmů ze závislé činnosti či příjmy ze samostatné výdělečné činnosti ponížené o výdaje překročující stanovený limit. Za rok 2019 je limitem částka 1 569 552 korun, za rok 2018 to byla částka 1 438 992 korun.

Někteří si ovšem budou muset připlatit, protože nedosáhnou na daňový bonus za dítě. Daňový bonus představuje rozdíl mezi vypočtenou daní z příjmů a slevou na děti. Došlo ke zvýšení limitu nutných vlastních příjmů ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti pro čerpání daňového bonusu. Roční daňový bonus může čerpat pouze daňový poplatník, který měl vlastní příjmy ze zaměstnání nebo podnikání za rok 2019 vyšší než 80 100 korun. Za rok 2018 stačilo mít vlastní příjmy nad 73 200 korun. Daňový bonus lze uplatnit v případě, že jeho výše činí alespoň 100 korun, maximálně může jeho hodnota činit 60 300 korun.