INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daňové přiznání – pro koho je výhodné, i když si ho podávat nemusí?

17.3.2015

Daňové přiznání musí bezpodmínečně podat ti, kteří jsou povinni. V některých případech je ovšem výhodné, aby si nechal zpracovat daňové přiznání i ten poplatník, který ho podávat nemusí. Díky daňovému přiznání mohou poplatníci získat zpět peníze za nevyčerpané slevy na dani. Právě v dnešním článku si o této problematice můžete přečíst.

V případě, že jste v loňském roce nepracovali všech 12 měsíců a měli jste po část roku zdanitelné příjmy a nepožádali jste u svého zaměstnavatele o roční zúčtování, je pro vás podání daňového přiznání prospěšné. K daňovému přiznání musí poplatník přiložit Potvrzení o zdanitelných příjmech a může se těšit na to, že dostane několik tisíc korun zpátky.

Daňové přiznání by si určitě měl udělat ten zaměstnanec, jenž část roku pracoval a zbylé měsíce byl registrován na úřadu práce. Kvůli měsícům strávených jako nezaměstnaný, totiž poplatník nevyčerpal celou základní slevu na dani, která se uplatňuje v měsíční výši. Pokud dotyčný podá daňové přiznání, sleva se mu pak započte v plné výši a on dostane několik tisíc korun zpátky. Kromě nezaměstnaných se přiznání vyplatí podat i maminkám, které byly část roku zaměstnány a část roku dostávaly mateřskou. V případě, že si přiznání podají, mohou dostat zpět již zaplacené zálohy na daň.

I pro pracující důchodce, či studenti, kteří si během roku přivydělávají na základě dohody o provedení práce, může být daňové přiznání výhodné. U svého zaměstnavatele nepodepíší prohlášení k dani a při měsíční odměně do 10 tisíc korun je jim během roku z odměny sražena 15% srážková daň. Tyto příjmy poté mohou nově uvést v daňovém přiznání za rok 2014. Ti, kteří měli v minulém roce nízké příjmy, by tak odměny z dohod o provedení práce měli započíst do přiznání, neboť jim to umožní ve větší míře využít daňové slevy a nezdanitelné položky. S velkou pravděpodobností jim finanční úřad po podání daňového přiznání část nebo dokonce celou sraženou daň z příjmů z odměny z dohody o provedení práce vrátí zpět formou daňového přeplatku.