INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daňové absurdity roku 2013

8.11.2013

Do 10. listopadu je pro veřejnost otevřeno hlasování o největší Absurditu roku 2013. Jedná se o součást podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a GE Money Bank Živnostník roku. Tato anticena je udělována již od roku 2007 s cílem upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti uložené podnikatelům.

Vyhlašování Absurdity roku má přispět ke kultivaci tuzemského podnikatelského prostředí. Tento způsob boje proti zbytečné byrokracii se zdá být velmi účinný. Díky anketě již bylo v minulosti zrušeno několik nesmyslných nařízení, která podnikatelům zbytečně komplikovala život.

Do letošního ročníku byla nominována pestrá škála nesmyslných povinností, od doplácení zaměstnavatele na insolvenci zaměstnance až po nutnost doložit akademický titul, přestože je již zapsán v obchodním rejstříku. V tomto článku si však posvítíme na absurdity z daňového soudku, které se dostaly až do finále. Na oficiálních stránkách ankety www.firmaroku.cz a www.zivnostnikroku.cz můžete nalézt jmenovitě tyto 3 nesmyslné povinnosti podnikatelů, týkající se daní:

 1. Stát svou neschopnost vybírat daně převedl na poctivé podnikatele
  Aby stát předešel daňovým únikům na DPH, přenesl odpovědnost za nespolehlivého plátce (dále jen NESPP) na podnikatele, který s ním obchoduje. Podnikatelé tak musí vedle spolehlivosti v obchodním styku prověřovat i daňovou disciplínu u obchodního partnera. Toto samozřejmě vyvolává nepřiměřenou administrativní zátěž. Navíc při některých obchodních vztazích, např. při nákupu pohonných hmot, nákupů ve stavebnictví za hotové apod., kdy plátce není on-line připojen k internetu, nelze ověřit spolehlivost či nespolehlivost obchodního partnera. Institut NESPP tedy zasahuje všechny plátce daně a nikoliv jen cílovou skupinu, která se dopouští daňových úniků.

  Zákonem č. 502/2012 Sb., kterým byl novelizován zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, § 106 (a) a §109 (3)

 2. Touha státu zdanit videoslužby povede k přeregistraci webu do zahraničí
  Zákon přijatý k lednu 2013 už teď zavádí s účinností od roku 2016 poplatky z poskytování videoslužeb na internetu. Každý podnikatel tak bude odvádět 0,5 % z příjmů, která sám za poskytování videoslužeb na internetu vybere od uživatelů. Přestože na to odborníci měsíce upozorňovali, ustanovení je naprosto absurdní. Vyhnout se poplatku můžete tak, že videoslužbu budete formálně provozovat z jakékoli jiné země světa mimo Českou republiku. V tu chvíli na vás tento zákon nemůže. Přitom český konzument videoslužby žádný rozdíl mezi českým a zahraničním provozovatelem na internetu nepozná.

  Zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů, č. 496/2012 Sb., §27. (4) Návrh nominoval internetový portál www.seznam.cz.

 3. Úřady znemožňují elektronické podání v dostupných formátech
  Generální finanční ředitelství a Česká správa sociálního zabezpečení svým postupem neumožňují podávání přiznání a některých vybraných hlášení prostřednictvím datové schránky či elektronické podatelny ve formátu PDF. Přitom zcela bez problémů akceptují písemná podání, zaslaná poštou či podaná přímo do podatelny. Pokud podnikatel nemá k dispozici software, který umí vygenerovat xml soubor v požadovaném formátu, nemůže si formulář jednoduše vytisknout, vyplnit kolonky a naskenované poslat v PDF formátu. Jedinou možností tak je jít na poštu či na úřad osobně.

  Zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb., § 162 (2a), Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení č. 582/1991 Sb., § 123 (e2a), Daňový řád Zákon č. 280/2009 Sb., § 72 (3)

Hlasovat pro některého z těchto kandidátů je možné až do 10. 11. on-line na výše zmiňovaných stránkách ankety. Výsledky hlasování budou zveřejněny již 21. listopadu.