V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daňová Kobra už zabránila daňovým únikům v hodnotě přes 7,5 miliardy korun

2.2.2017

Ministr financí Andrej Babiš se pochlubil s výsledky Daňové Kobry. Tato speciální jednotka založena před třemi lety za účelem odhalit daňové úniky, již zabránila únikům za 7,66 miliardy korun. V loňském roce měla kobra největší úspěch, kdy zabránila daňovým únikům ve výši 3,4 miliardy korun.

Například v listopadu minulého roku Daňová Kobra na Zlínsku odhalila nejrozsáhlejší případ karuselových podvodů. Škoda byla vyčíslena na bezmála 620 miliónů korun a do podvodu bylo zapojeno osm lidí a tři firmy. Tato skupina vytvořila účelové obchodní řetězce, jejichž prostřednictvím pak uskutečňovala fiktivní nákupy a prodeje zboží, zejména barevných kovů. Jejich cílem bylo získat výhodu na dani z přidané hodnoty.

Daňová kobra i stojí za pádem známého e-shopu LevneElektro.cz. S cílem zkrácení DPH vytvářely osoby účelové obchodní řetězce firem, prostřednictvím nichž realizovaly nákupy a prodeje elektroniky od dodavatelů z jiných členských států Evropské unie. Tímto českému státu způsobily škodu, která byla předběžně vyčíslena na několik desítek miliónů korun.

Dle ministra vnitra Milana Chovance se minimálně z poloviny na úspěších Daňové Kobry podíleli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Funguje i tým tzv. Hazardní Kobry, který se zaměřuje na nelegální hazard, především ilegální herny fungující na bázi V.I.P. kubů či kvízomatů. Na nelegální hazard se od nového roku zaměřují i celníci. V souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb se nově podílejí i na jejich kontrolách. Celníci se zabývají i výběrem spotřebních daních. V loňském roce vybrali na spotřebních daních více než 156 miliard korun, což je v porovnání s předešlým rokem o šest procent více. 

Dle náměstkyně ministra financí pro daně a cla Aleny Schillerové, kontrol elektronické evidence tržeb již proběhlo přes 2 200. Celní správa se podílela na 417 kontrolách.