INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daňová Kobra už zabránila daňovým únikům v hodnotě přes 7,5 miliardy korun

2.2.2017

Ministr financí Andrej Babiš se pochlubil s výsledky Daňové Kobry. Tato speciální jednotka založena před třemi lety za účelem odhalit daňové úniky, již zabránila únikům za 7,66 miliardy korun. V loňském roce měla kobra největší úspěch, kdy zabránila daňovým únikům ve výši 3,4 miliardy korun.

Například v listopadu minulého roku Daňová Kobra na Zlínsku odhalila nejrozsáhlejší případ karuselových podvodů. Škoda byla vyčíslena na bezmála 620 miliónů korun a do podvodu bylo zapojeno osm lidí a tři firmy. Tato skupina vytvořila účelové obchodní řetězce, jejichž prostřednictvím pak uskutečňovala fiktivní nákupy a prodeje zboží, zejména barevných kovů. Jejich cílem bylo získat výhodu na dani z přidané hodnoty.

Daňová kobra i stojí za pádem známého e-shopu LevneElektro.cz. S cílem zkrácení DPH vytvářely osoby účelové obchodní řetězce firem, prostřednictvím nichž realizovaly nákupy a prodeje elektroniky od dodavatelů z jiných členských států Evropské unie. Tímto českému státu způsobily škodu, která byla předběžně vyčíslena na několik desítek miliónů korun.

Dle ministra vnitra Milana Chovance se minimálně z poloviny na úspěších Daňové Kobry podíleli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Funguje i tým tzv. Hazardní Kobry, který se zaměřuje na nelegální hazard, především ilegální herny fungující na bázi V.I.P. kubů či kvízomatů. Na nelegální hazard se od nového roku zaměřují i celníci. V souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb se nově podílejí i na jejich kontrolách. Celníci se zabývají i výběrem spotřebních daních. V loňském roce vybrali na spotřebních daních více než 156 miliard korun, což je v porovnání s předešlým rokem o šest procent více. 

Dle náměstkyně ministra financí pro daně a cla Aleny Schillerové, kontrol elektronické evidence tržeb již proběhlo přes 2 200. Celní správa se podílela na 417 kontrolách.