INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daně budou moci být placeny bezplatnou složenkou

23.2.2016

Od 1. března zavádí finanční správa tzv. daňovou složenku, díky které budou moci lidé dávající přednost placení hotovostí zaplatit své nejběžnější daně na poště bez poštovného. Bezplatnou složenku již v roce 2006 prosadil tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka a fungovala do konce roku 2010, kdy ji Miroslav Kalousek zrušil s tím, že stát díky tomu ušetří zhruba 47 miliónů korun ročně.

Tento projekt se obnovuje především kvůli tomu, že v loňském roce přestalo fungovat 103 pokladních míst v neokresních územních pracovištích finančních úřadů.  Prostřednictvím bezplatné daňové složenky budou moci fyzické osoby zaplatit daň z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí (daň z převodu nemovitostí) a daň z příjmů fyzických osob podávajících přiznání, a to bez úhrady platební transakce.

„Přicházíme tak s usnadněním platby těchto daní pro ty, kteří chodí raději platit do pokladen finančních úřadů. Těch ale máme v celé republice jen 98 a často jsou pro obyvatele žijící na venkově strašně daleko. Síť poboček České pošty je nesrovnatelně širší, zahrnuje přes 3200 míst,“ uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Stát tedy bude uhrazovat platební transakci a občané, kteří při platbě daní složenkou museli poště zaplatit 29 korun, tuto částku ušetří. Ušetří i stát, neboť finanční správu v současnosti stojí příjem a převod jedné platby na příslušný účet státu 42, 50 korun. Od března bude České poště platit za stejnou transakci necelou polovinu, přesně 18,50 korun.

Pro stát je práce s hotovostí velmi drahá kvůli tomu, že k hromadným platbám dochází jen ve dvou měsících v roce – v březnu (platba daně z příjmů) a v květnu (platba daně z nemovitosti). Po zbytek roku pokladny fungují jen minimálně a stát na nich tak prodělává.

Ministerstvo financí v rámci novely daňového řádu připravuje možnost placení i platební kartou. Účinná by mohla být od 1. ledna 2017. Podmínky pro tuto možnost placení určí finanční úřad a bude se týkat vymezení daně nebo poplatku, omezení maximální výše platby a hrazení nákladů spojených s platbou.