INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daň z nabytí nemovitých věcí se rušit nebude

1.10.2019

Daň z nabytí nemovitosti se rušit nebude. Sněmovna v úterý odmítla návrh Senátu, který chtěl tuto daň zrušit. Dle některých senátorů je tato daň nemorální. Pro zrušení daně bylo jen 66 poslanců oproti 82 potřebným hlasům. Zrušit daň chtěli opoziční poslanci, naopak poslanci ANO, ČSSD a KSČM senátní návrh odmítli, případně se zdrželi.

„Máme možnost zlevnit bydlení, které je enormně drahé,“ prohlásil poslanec ODS Jan Skopeček. Naproti tomu Roman Onderka z ČSSD poukazoval na to, že zrušení daně by znamenalo výpadek 13,5 miliardy pro státní rozpočet.

Poslanecká sněmovna alespoň schválila návrh novely na rozšíření osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí. Cílem novely je sjednocení podmínek pro osvobození jednotek v bytových a rodinných domech. Novelu musí už jen podepsat prezident republiky. V současnosti je od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeno první úplatné nabytí vlastnického práva ke stavbě rodinného domu, k pozemku nebo právu stavby, jejichž součástí je stavba rodinného domu, a k jednotce zahrnující byt a s ním užívanou garáž, sklep nebo komoru, která se nachází v bytovém domě.

Od daně tak budou osvobozeni nejenom ti, co si koupí nový byt v bytovém domě, ale také ti, co si koupí nový byt v rodinném době.  Novela tak reaguje na rostoucí trend vymezování jednotek v rodinných domech. V některých oblastech je navíc povolena stavba pouze rodinných domů, což by znamenalo, že některé skupiny obyvatel by neměly možnost si zakoupit nemovitost, ze které nemusí daň odvádět.

Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující.  Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy vypočte jako 4 % ze základu daně zaokrouhleného na celé stokoruny nahoru. Základem daně může být kupní cena nebo 75 % ze směrné hodnoty (cena obvyklá, je stanovená finančním úřadem). Daň z nabytí nemovitých věcí se platí pouze při úplatném prodeji nemovitosti. Při neúplatném převodu nemovitosti formou darování nebo dědictví se daň z nabytí nemovitých věcí neplatí. Na dani v loňském roce vybral stát 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy.

Předmětem daně je úplatné nabytí vlastnického práva k nemovité věci, která je:

  • pozemkem, stavbou nebo jednotkou nacházejícími se na území České republiky,
  • právem stavby, jímž zatížený pozemek se nachází na území České republiky, nebo
  • spoluvlastnickým podílem na nemovité věci uvedené v předchozích bodech.