INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Další vlna EET

19.2.2019

Sněmovna dokončila první čtení novely zákona o elektronické evidenci tržeb.  Novela především reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Novelu čeká další druhé čtení, které bude projednávat především sněmovní rozpočtový výbor. Lidovci chtějí předložit pozměňovací návrhy, které z EET vyjmou živnostníky s obratem do jednoho milionu korun.

Další vlna EET rozšiřuje evidenci na další odvětví a měla by tak zasáhnout například účetní, advokáti, lékaři a kadeřnice. Elektronicky evidovat tržby by podnikatelé měli začít šest měsíců po platnosti zákona. Část podnikatelů by mohli evidovat tržby bez připojení k internetu.

Politické strany ČSSD a KSČM podpoří zavedení posledních dvou vln EET zvýšením hranice hotovostních příjmů pro využití offline režimu. Limit by se měl zvýšit z 200 tisíc na 600 tisíc. Hospodářská komora ČR dokonce navrhuje zvýšení hranice na 750 tisíc korun. Kromě zmíněného limitu bude další podmínkou pro využití offline režimu to, že podnikatelé nejsou plátci DPH a mají nejvýše dva zaměstnance.
Místo EET by podnikatel vystavoval účtenky z bloku, který by si vyzvedl na finančním úřadě. Na konci dne by podnikatel zaznamenal do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek. Tento formulář by pak každé čtvrtletí zasílal na finanční úřad.

Novela zákona i posouvá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například na stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.
Přínosy EET zpochybnil Pirát Mikuláš Ferjenčík. Vláda je podle něj nadhodnocuje a složitá bude i kontrola dodržování evidence tržeb například u malíře pokojů nebo instalatéra. Třetí a čtvrtá vlna dopadne nejhůře právě na poctivé živnostníky, uvedl.

Poslanci i schválili novelu, která rozšiřuje finanční kontroly ve veřejné správě na dobrovolné svazky obcí, jejich příspěvkové organizace na Správu železniční dopravní cesty.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že kvůli EET nebude další nárůst počtu úředníků. Pro kontrolní činnost EET již stát podle ní nabral 300 úředníků do finanční správy a 100 úředníků do celní správy.