INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Další kompenzační bonus pro OSVČ

28.4.2020

Vláda se snaží zmírnit dopady současné situace. Již vyplácí kompenzační bonus ve výši 25 000 korun za období 12. března 2020 do 30.dubna 2020. Příspěvek nepodléhá zdanění. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700 000 OSVČ. Výdaje státního rozpočtu na příspěvek OSVČ by do konce dubna mohly být podle dřívějších odhadů ministerstva financí až 17,5 miliardy korun.

Nově je schváleno i druhé kolo kompenzačního bonusu, a to za období od 1. května do 8. června 2020.  Od pondělí 8. června 2020 totiž podle původního plánu dojde k poslední fázi uvolnění obchodů a služeb.

V rámci kompenzačního bonusu dostanou podnikatelé příspěvek ve výši 500 korun za den. Maximálně lze tak v druhém kole získat 19 500 korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové se v případě prodloužení termínu pro příspěvek podmínky měnit nebudou, ale podnikatelé budou muset předložit nové čestné prohlášení. 

Podmínky pro uplatnění kompenzačního bonusu:

  • nutnost uzavřít provozovnu či omezit její provoz,
  • vaše karanténa nebo vašeho zaměstnance,
  • péče o vaše dítě nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě u vašeho zaměstnance,
  • omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech vaší samostatné výdělečné činnosti,
  • omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon vaší samostatné výdělečné činnosti.

Na příspěvek mají nárok nejen živnostníci, ale i další samostatné profese (např. umělci, svobodná povolání apod.). O příspěvek mohou žádat všichni, kdo mají podnikání jako hlavní činnosti. Sněmovna rozšířila okruh příjemců tak, že na něj dosáhnou i OSVČ, které současně pracují v zaměstnaneckém poměru jako pedagogové.

Podnikatelé mohou požádat o příspěvek e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady.

Novela počítá i s možností, že by přišlo i třetí období kompenzačního bonusu. To by ale musela vyhlásit vláda formou nařízení, a to od 9. června maximálně do 31. srpna, pokud v těchto dnech trvají krizová opatření omezující zcela nebo zčásti výkon samostatné výdělečné činnosti.